Włochy pomogą prawosławnym cypryjskim w ocaleniu 500 cerkwi, znajdujących się w tureckiej części wyspy. Zapewnił o tym premier Romano Prodi przebywającego w Rzymie arcybiskupa Cypru Chryzostoma II.
W czasie niezwykle serdecznego spotkania prawosławny dostojnik kościelny przypomniał, że od czasu zajęcia północnej części wyspy przez Turków tamtejsza wspólnota, licząca 15 tys. osób, zmalała do 300, podczas gdy katolików jest tam zaledwie 200. "Prodi obiecał, że nam pomoże i zainteresuje tą sprawą innych przywódców europejskich" - poinformował Chryzostom II. "Nasze dziedzictwo należy nie tylko do nas, ale do całej Europy i do ludzkości" - dodał zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Cyprze. W sobotę 16 czerwca zostanie on przyjęty przez Benedykta XVI.
13 czerwca Chryzostom II otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum, należącego do Kongregacji Ewangelizacji Narodów. W uroczystości wziął udział jej prefekt, kard. Ivan Dias.
W lectio magistralis prawosławny dostojnik wyraził przekonanie, że dzisiejszemu światu, ogołoconemu z sacrum i zmierzającemu w kierunku agnostycyzmu, Kościół niesie swoje orędzie: człowiek musi współżyć z sacrum i tym, co boskie. Można to osiągnąć poprzez świętą liturgię, praktykę mistyczną zarazem ludzką i nadprzyrodzoną. Tym też tłumaczy on wzrost zainteresowania liturgią prawosławną ze strony młodzieży, "mimo desakralizacji i zeświecczenia życia, szczególnie w zachodnich społeczeństwach".
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.