Rozpoczyna się Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne

Sibiu (Sybin) w Rumunii będzie w dniach 4-9 września miejscem końcowego etapu III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego. Ma to być największe wydarzenie kościelne 2007 r. w Europie. Ok. 2500 delegatów różnych wyznań chrześcijańskich będzie dyskutowało o najważniejszych aktualnych sprawach naszego kontynentu. Zastanowią się oni, co mogą uczynić Kościoły dla rozwiązania tych problemów.

Oczekiwano, że przy okazji tego spotkania mogłoby dojść do spotkania papieża Jana Pawła II ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Aleksym II , lecz na krótko przed rozpoczęciem spotkania zostało odwołane przez stronę prawosławną. Nie przeszkodziło to jednak, by patriarcha Aleksy pojawił się na otwarciu obrad w Grazu, oskarżając w swoim wystąpieniu inne wyznania o prozelityzm. Patriarcha wyraził ubolewanie, że "radykalne przemiany w Europie Wschodniej negatywnie wpłynęły na stosunki między Kościołami w krajach naszego regionu i wewnątrz tych krajów".

W odróżnieniu od dwóch poprzednich, III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne zaplanowane zostało - w duchu Karty Ekumenicznej - jako pielgrzymka ekumeniczna, złożona z trzech etapów. Pierwszym z nich było spotkanie delegatów w Rzymie w styczniu 2006 r. Drugi etap objął serię spotkań ekumenicznych na szczeblu krajowym i regionalnym, począwszy od drugiej połowy ub.r. po pierwsze półrocze br. Na trzecim etapie o w dniach 15-18 lutego 2007 r. odbyło się spotkanie delegatów (tych samych, którzy przybyli do Rzymu) w Wittenberdze-Lutherstadt, mieście Marcina Lutra. Ostatnim etapem jest spotkanie w Sybinie. Równolegle w wielu innych miastach Europy będą się odbywać podobne spotkania ekumeniczne w duchowej łączności z miastem rumuńskim.

Zgromadzenie w Sibiu rozpocznie się dziś, 4 września, świętem powitania na centralnym placu miasta. W następnych dniach odbywać się będą posiedzenia plenarne i fora dyskusyjne. Każdego wieczoru będzie miał miejsce program duchowy i kulturalny. W sobotę 8 września planowane jest "święto światła", a podobne "święta" odbędą się w innych miastach europejskich, które połączą się drogą telewizyjną i internetową . Symboliczne "światło dla Sibiu" zapali przebywający w tym dniu z pielgrzymką w austriackim Mariazell papież Benedykt XVI.

O tym, że Zgromadzenie w Sybinie znacznie posunie naprzód dialog teologiczny, jest przekonany rumuński teolog prawosławny, ks. prof. Viorel Ionita. Teolog zwraca uwagę, że choć w spotkaniu weźmie udział 2500 delegatów ze wszystkich Kościołów naszego kontynentu, a w poprzednim Zgromadzeniu w Grazu uczestniczyło 10 tys. osób, to jednak oficjalnych delegatów było tylko 700. Dzięki większej liczbie delegatów Kościoły obecne w Sybinie będą miały "o wiele większe możliwości przedstawienia swoich najważniejszych spraw".

Ks. Ionita, który kieruje wydziałem ds. studiów KEK w Genewie jest jednym z odpowiedzialnych za program i przebieg zgromadzenia ekumenicznego w Sybinie. Bardzo ubolewa, że tego spotkania nie dane było dożyć wielkiemu orędownikowi ekumenizmu, jakim był zmarły pod koniec lipca br., w wieku 92 lat, rumuński patriarcha Teoktyst I.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama