Przesłanie III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego bardzo mocno pokreśliło wagę wartości ewangelicznych w rozwoju Europy - uważa bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. W rozmowie z KAI na zakończenie tego spotkania zwrócił również uwagę, że dokument z Sybinu ukazuje najważniejsze problemy, jakimi żyją poszczególne Kościoły.
Według biskupa przesłanie przede wszystkim dotyczy życia w Kościele, a każdy Kościół ma swoją wizję. Stąd wielość wątków, które przewijają się w tym dokumencie. Niemniej jednak - twierdzi rozmówca KAI - jest kilka motywów, co do których widać, że była zgodność w ich rozumieniu. Chodzi tu przede wszystkim o zgodę, że wartości ewangeliczne powinny być bardziej widoczne w rozwoju Europy. Przesłanie wzywa też do nawrócenia i otwarcia się na inne Kościoły. "Musimy szukać tego, co łączy, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy powrócimy do nauczania Jezusa. Stąd płynie życie" - wyjaśnia bp Pikus.
Jego zdaniem, dokument z Sybinu również bardzo mocno podkreśliło odpowiedzialność Kościołów za świat, pokój na nim i za sprawiedliwość. Bardzo zdecydowanie potępiono używanie siły jako sposobu zapobiegania wojnom lub przywracania sprawiedliwości. Wiele miejsca poświęcono również odpowiedzialności za stworzenie i ekologii. Biskup przypomniał w tym kontekście, że pierwszy projekt przesłania był przede wszystkim ekologiczny, dopiero później rozszerzano go o pozostałe zagadnienia.
Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu dostrzega też pewne braki w przesłaniu, np. nie ma w nim przede wszystkim zdecydowanego podkreślenia wartości życia. Zdaniem biskupa, do dokumentu można było też dołączyć punkty potępiające relatywizm, który dotyka pewne przestrzenie Kościoła, a także nie zauważono problemu stosunków między religią a nauką, między rozumem a wiarą. A jest to problem stale żywy - dodaje bp Tadeusz Pikus.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.