Przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego opuszczają obrady w Rawennie

Przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego dotrzymali słowa o twardym, bezkompromisowym stanowisku na odbywającym się w Rawennie posiedzeniu prawosławno-katolickiej Teologicznej Komisji Mieszanej. Opuścili wczoraj spotkanie po niespełnieniu ich żądania by wykluczyć z obrad przedstawicieli Estońskiego Kościoła Apostolskiego, nieuznawanego przez Patriarchat Moskiewski.

Na obrady w Rawennie przez Patriarchat w Konstantynopolu zaproszeni zostali przedstawiciele Estońskiego Kościoła Apostolskiego, który w roku 1996 wyszedł z pod jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego. Miało to związek z odzyskaniem przez Estonię niepodległości. Podział ten nie został uznany przez patriarchat w Moskwie, który nadal traktuje Estonię jako swoje terytorium kanoniczne.

Reprezentujący Moskwę biskup Wiednia i Budapesztu, Ilarion Ałfiejew wyraził ubolewanie, że decyzja w Konstantynopolu „zapadła jednostronnie bez uzgodnienia z innymi Kosciołami Prawosławnymi”. Konstantynopol pretenduje do bycia gwarantem jedności międzyprawosławnej, a swoimi posunięciami szkodzi tej jedności” - powiedział bp Ilarion. Na plenarnym posiedzeniu Komisji Mieszanej bp Ilarion Ałfiejew zaznaczył, że „Patriarchat Moskiewski dostrzega ogromne znaczenie rozwoju teologicznego dialogu z Kościołem rzymskokatolickim, ale obecność na sali obrad przedstawicieli Estonii razem z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego oznaczałaby zaakceptowanie kanoniczności Estońskiego Kościoła Apostolskiego. W związku z powyższym delegacja Patriarchatu Moskiewskiego opuściła obrady w Rawennie pomimo prób mediacji ze strony reprezentującego Patriarchat w Konstantynopolu współprzewodniczącego Komisji Mieszanej metropolity Pergamonu, Joannisa.

Wcześniej bp Ilarion zapowiedział możliwość wznowienia uczestnictwa w Komisji Mieszanej po zmianie stanowiska Patriarchatu w Konstantynopolu w sprawie prawosławia w Estonii.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.