Kard. Kasper: Otwarty dialog z Konstantynopolem i Moskwą

Prawosławny metropolita Cyryl z Patriarchatu Moskiewskiego przybył 5 grudnia z czterodniową wizytą do Rzymu. Okazją są uroczystości ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki rzymskiej parafii prawosławnej.

Metropolita zostanie przyjęty przez kard. Waltera Kaspera. Będzie to pierwsze oficjalne spotkanie, po tym jak delegacja moskiewskiej Cerkwi opuściła sesję dialogu teologicznego w Rawennie.

„Podejmiemy tematy w sposób sprawiedliwy” – zapowiedział kard. Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan po powrocie z Konstantynopola udzielił wywiadu watykańskiemu dziennikowi L’Osservatore Romano. Przedmiotem rozmów z metropolitą Cyrylem będzie kwestia udziału delegacji z Moskwy w kolejnej rundzie dialogu teologicznego, planowanej na rok 2009. Kard. Kasper przytoczył opinię patriarchy Bartłomieja I, że podział prawosławia niczemu nie służy. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przezwyciężyć zaistniałe trudności – uważa kard. Kasper. Purpurat podkreślił zdecydowaną wolę Rzymu i Konstantynopola, by dalej kroczyć drogą dialogu. Nawet jeśli do pełnej jedności nie dojdzie – jak się wyraził - „jutro ani pojutrze”, to dostrzec trzeba zarówno wzrost klimatu przyjaźni, jak też i dobrej woli obu stron.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama