W Genewie rozpoczęło się 30. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę braci z Taizé. 40 tys. młodych Europejczyków zamieszka u rodzin. Do 1 stycznia chrześcijanie różnych wyznań będą się wzajemnie poznawać, uczestniczyć w spotkaniach w grupach międzynarodowych, a wieczorami modlić się o pokój na świecie.
W Genewie są już pierwsi Polacy, których przyjęcie odbywa się w hali nr 7 Palexpo przy miejscowym lotnisku. Podobnie jak ich rówieśnicy z innych krajów, w Szwajcarii spędzą pięć dni. Zamieszkają u rodzin na terenie 160 parafii Genewy i okolic. Każdy dzień wypełni modlitwa, dyskusje, praca w grupach międzynarodowych. Będzie także czas na zwiedzanie miasta, a organizatorzy zapewnili przewodników.
W czasie przyjęcia w jednej z hal Palexpo młodzież otrzymuje informacje o parafiach, na terenie których będzie mieszkać, dostaje adresy rodzin i pierwsze wskazówki. Bracia z Taizé apelują do młodych, aby nie nadużywali gościnności mieszkańców Genewy. Stąd prośba o wracanie do domu wieczorem, a nie w środku nocy i uszanowanie zwyczajów gospodarzy.
Wieczorem, po kolacji w halach Palexpo, młodzież weźmie udział w pierwszej modlitwie z udziałem braci z Taizé. Ten czas wypełni śpiew kanonów i krótkie rozważanie przełożonego wspólnoty - brata Aloisa.
Genewa jest kolejnym przystankiem "pielgrzymki zaufania przez Ziemię", zapoczątkowanej przez założyciela Taizé brata Rogera. Pierwsze spotkanie odbyło się w 1978 r. w Paryżu, a kolejne, co roku w różnych miastach Europy.
Genewskie spotkanie bracia z Taizé przygotowali wspólnie z Kościołem katolickim i z Kościołami protestanckimi. W halach Palexpo zaplanowano 25 spotkań tematycznych. Młodzież będzie się zastanawiać nad sposobami rozwiązywania konfliktów, przewidziano dyskusje na temat sztuki rozmawiania z drugim człowiekiem i warunkach przebaczania.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Po 11 latach kadencji Justin Welby w niesławie opuścił 6 stycznia urząd arcybiskupa Canterbury.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.