Nowy Rok w Genewie powita 40 tys. młodych z całej Europy. Stary rok zakończy modlitwa o pokój na świecie i święto narodów, czyli radosna prezentacja poszczególnych krajów.
W ciągu dnia młodzież będzie czytać kolejną część listu brata Aloisa, a w międzynarodowych grupach zastanawiać się czy pojednanie może przemienić społeczeństwo w różnych częściach Europy.
- Dla mnie przebaczać, to znaczy być miłosiernym. Sakrament spowiedzi jest esencją pojednania, przebaczenia, odpuszczenia win - mówiła młoda Polka, która do Genewy przyjechała z Lublina. Anna z Warszawy z kolei powiedziała: trzeba wiedzieć i myśleć czasem o tym, że jest Ktoś wysoko, kto dał człowiekowi lekcję przebaczenia.
Przygotowano także kolejne spotkania tematyczne. Chóry z Madagaskaru i Konga zaprezentują swoje pieśni z celebracji liturgicznych. Z koncertem pieśni prawosławnych wystąpi młodzież z Nowego Sadu w Serbii.
Młodzież zwraca uwagę, że w Genewie znalazła czas na rozmowę z drugim człowiekiem. - Marcin z Katowic: Cieszę się, że w parafii, gdzie mieszkamy, są przedstawiciele innych narodowości. Mieszkańcy pochodzą nie tylko ze Szwajcarii, ale także z Włoch, Niemiec i Ukrainy. Te spotkania wiele mi dają - mówi Marcin.
Wieczorem w wielkich halach Palexpo młodzież spotka się na ostatniej modlitwie z rozważaniem przełożonego wspólnoty brata Aloisa. Następnie pojedzie do 160 parafii, które goszczą młodych Europejczyków. Tam zaplanowano modlitwy o pokój na świecie.
O północy rozpocznie się tak zwane święto narodów, czyli prezentacja poszczególnych krajów. Każda polska grupa przygotowuje osobną imprezę. Jedni chcą przełamać się opłatkiem, inni tańczyć Poloneza, Oberka czy Kujawiaka. Nie zabraknie także polskich piosenek biesiadnych i ludowych.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.