Duchowni i wierni pięciu Kościołów chrześcijańskich modlili się 18 stycznia wieczorem w bazylice archikatedralnej w Poznaniu o jedność wyznawców Chrystusa na rozpoczęcie obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
Nabożeństwo poprowadził pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Zdzisław Fortuniak. Obok katolików w modlitewnym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła prawosławnego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego oraz zielonoświątkowego.
„Chciałbym, aby nasza modlitwa objęła również ważne tematy współczesnego świata. Gdybyśmy potrafili ekumenicznie modlić się o te wartości: o jedność, o duchowość, o świadectwo, o cierpienia tych, którzy emigrują w poszukiwaniu chleba i godziwych warunków życia – mówił w kazaniu zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce, bp Edward Puślecki.
„Gdybyśmy potrafili ekumenicznie modlić się o całe Boże stworzenie, o ten świat, o zachowanie go, o sprawiedliwość, o pokój. Gdybyśmy potrafili wspólnie modlić się o Europę, o nasz kraj, o to miasto, myślę, że spełnilibyśmy oczekiwania Wszechmogącego Boga” – dodał bp Puślecki.
Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, bp Tadeusz Pikus odmówił uroczyście deklarację o odnowieniu zaangażowania ekumenicznego, w którym poszczególne Kościoły zobowiązują się „do trwania na nieustannej modlitwie o jedność chrześcijan i do konkretnych czynów pojednania".
Zgromadzeni w najstarszej na ziemiach polskich katedrze modlili się „za teologów, by prowadząc swoje badania z pokorą i szczerością, przybliżali ludziom prawdę Ewangelii i nieustannie poszukiwali płaszczyzn porozumienia z braćmi innych wyznań”.
Obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w stolicy Wielkopolski organizuje powstała w 2001 roku Poznańska Grupa Ekumeniczna. Zrzesza ona duchownych sześciu Kościołów: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.