Trzech biskupów na nabożeństwie ekumenicznym w poznańskiej katedrze

Duchowni i wierni pięciu Kościołów chrześcijańskich modlili się 18 stycznia wieczorem w bazylice archikatedralnej w Poznaniu o jedność wyznawców Chrystusa na rozpoczęcie obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo poprowadził pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Zdzisław Fortuniak. Obok katolików w modlitewnym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła prawosławnego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego oraz zielonoświątkowego.

„Chciałbym, aby nasza modlitwa objęła również ważne tematy współczesnego świata. Gdybyśmy potrafili ekumenicznie modlić się o te wartości: o jedność, o duchowość, o świadectwo, o cierpienia tych, którzy emigrują w poszukiwaniu chleba i godziwych warunków życia – mówił w kazaniu zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce, bp Edward Puślecki.

„Gdybyśmy potrafili ekumenicznie modlić się o całe Boże stworzenie, o ten świat, o zachowanie go, o sprawiedliwość, o pokój. Gdybyśmy potrafili wspólnie modlić się o Europę, o nasz kraj, o to miasto, myślę, że spełnilibyśmy oczekiwania Wszechmogącego Boga” – dodał bp Puślecki.

Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, bp Tadeusz Pikus odmówił uroczyście deklarację o odnowieniu zaangażowania ekumenicznego, w którym poszczególne Kościoły zobowiązują się „do trwania na nieustannej modlitwie o jedność chrześcijan i do konkretnych czynów pojednania".

Zgromadzeni w najstarszej na ziemiach polskich katedrze modlili się „za teologów, by prowadząc swoje badania z pokorą i szczerością, przybliżali ludziom prawdę Ewangelii i nieustannie poszukiwali płaszczyzn porozumienia z braćmi innych wyznań”.

Obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w stolicy Wielkopolski organizuje powstała w 2001 roku Poznańska Grupa Ekumeniczna. Zrzesza ona duchownych sześciu Kościołów: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.