Bydgoszcz: Nabożeństwo ekumeniczne przedstawicieli różnych Kościołów

Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Pomorsko-Kujawskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościoła rzymskokatolickiego spotkali się wieczorem we wtorek 22 stycznia na wspólnej modlitwie w bydgoskiej świątyni św. Antoniego. W Nieszporach które odbywały się w ramach setnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, uczestniczyli wierni z całej diecezji.

Zdaniem biskupa Jana Tyrawy, każdy taki tydzień jest mobilizacją wszystkich Kościołów, by powrócić do myśli o ekumenizmie. – To nam przypomina, że podział chrześcijaństwa jest skandalem i raną zadaną Kościołowi. Nie taka była myśl Chrystusa, który modlił się o jedność – powiedział. Ordynariusz diecezji bydgoskiej uważa, że proces ekumeniczny jest ciągle „zastygły”. – Ekumenizm to nie tylko jedność struktur kościelnych, ale przede wszystkim zbliżenie wewnętrzne między chrześcijanami.

W organizowanie spotkań ekumenicznych każdego roku włącza się większość bydgoskich wspólnot chrześcijańskich. – Myślę, że nie osiągnęlibyśmy wiele, gdyby nasza współpraca ekumeniczna nie była oparta przede wszystkim na modlitwie. Wierzymy, że tymi działaniami kieruje Duch Święty, a zarazem otrzymujemy wsparcie od samego Boga – powiedział przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Janusz Olszański. Zdaniem pastora, setny tydzień pokazuje drogę, jaką ekumenizm przeszedł do tej pory. – Ta cyfra uświadamia nam Bożą łaskę, wsparcie i błogosławieństwo całego procesu na rzecz jedności, jaki dokonuje się w Kościele. To także zwrócenie uwagi na ekumenizm w codziennej praktyce. Patrzymy na to, co możemy wspólnie uczynić dla naszego dobra – dodał proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej Opatrzności Bożej w Bydgoszczy.

Zdaniem diecezjalnego referenta do spraw ekumenicznych ks. Krzysztofa Panasiuka, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest tylko jednym z wydarzeń ekumenicznych, jakie rozgrywają się w ciągu roku. – W sposób szczególny zjednujemy sobie młodzież. Spotkania organizowane w szkołach pozwalają młodym przybliżyć duchowość poszczególnych wyznań, ale także pomagają w głębszym poznaniu Biblii. To również spotkania w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej oraz uroczystości w Kościołach różnych wyznań na terenie Bydgoszczy. To miłe, kiedy można wspólnie zasiąść do stołu Słowa Bożego, a potem także dzielić się chlebem – powiedział. Kapłan nawiązał do wrześniowego Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Sibiu. – Z jednej strony było ono dla mnie doświadczeniem podziału chrześcijan. Ilość wyznawców Chrystusa z Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego pokazała tę tragedię. Jednak z drugiej strony próbowaliśmy poszukiwać płaszczyzn, które nas jednoczą – to wspólna Europa, dążenie do pokoju, sprawiedliwości oraz pomocy drugiemu człowiekowi – dodał ks. Krzysztof Panasiuk.

Podczas setnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na terenie diecezji bydgoskiej odbędzie się pięć spotkań w obrębie Kościołów różnych wyznań.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.