Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Pomorsko-Kujawskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościoła rzymskokatolickiego spotkali się wieczorem we wtorek 22 stycznia na wspólnej modlitwie w bydgoskiej świątyni św. Antoniego. W Nieszporach które odbywały się w ramach setnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, uczestniczyli wierni z całej diecezji.
Zdaniem biskupa Jana Tyrawy, każdy taki tydzień jest mobilizacją wszystkich Kościołów, by powrócić do myśli o ekumenizmie. – To nam przypomina, że podział chrześcijaństwa jest skandalem i raną zadaną Kościołowi. Nie taka była myśl Chrystusa, który modlił się o jedność – powiedział. Ordynariusz diecezji bydgoskiej uważa, że proces ekumeniczny jest ciągle „zastygły”. – Ekumenizm to nie tylko jedność struktur kościelnych, ale przede wszystkim zbliżenie wewnętrzne między chrześcijanami.
W organizowanie spotkań ekumenicznych każdego roku włącza się większość bydgoskich wspólnot chrześcijańskich. – Myślę, że nie osiągnęlibyśmy wiele, gdyby nasza współpraca ekumeniczna nie była oparta przede wszystkim na modlitwie. Wierzymy, że tymi działaniami kieruje Duch Święty, a zarazem otrzymujemy wsparcie od samego Boga – powiedział przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Janusz Olszański. Zdaniem pastora, setny tydzień pokazuje drogę, jaką ekumenizm przeszedł do tej pory. – Ta cyfra uświadamia nam Bożą łaskę, wsparcie i błogosławieństwo całego procesu na rzecz jedności, jaki dokonuje się w Kościele. To także zwrócenie uwagi na ekumenizm w codziennej praktyce. Patrzymy na to, co możemy wspólnie uczynić dla naszego dobra – dodał proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej Opatrzności Bożej w Bydgoszczy.
Zdaniem diecezjalnego referenta do spraw ekumenicznych ks. Krzysztofa Panasiuka, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest tylko jednym z wydarzeń ekumenicznych, jakie rozgrywają się w ciągu roku. – W sposób szczególny zjednujemy sobie młodzież. Spotkania organizowane w szkołach pozwalają młodym przybliżyć duchowość poszczególnych wyznań, ale także pomagają w głębszym poznaniu Biblii. To również spotkania w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej oraz uroczystości w Kościołach różnych wyznań na terenie Bydgoszczy. To miłe, kiedy można wspólnie zasiąść do stołu Słowa Bożego, a potem także dzielić się chlebem – powiedział. Kapłan nawiązał do wrześniowego Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Sibiu. – Z jednej strony było ono dla mnie doświadczeniem podziału chrześcijan. Ilość wyznawców Chrystusa z Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego pokazała tę tragedię. Jednak z drugiej strony próbowaliśmy poszukiwać płaszczyzn, które nas jednoczą – to wspólna Europa, dążenie do pokoju, sprawiedliwości oraz pomocy drugiemu człowiekowi – dodał ks. Krzysztof Panasiuk.
Podczas setnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na terenie diecezji bydgoskiej odbędzie się pięć spotkań w obrębie Kościołów różnych wyznań.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.