Kard. Walter Kasper wezwał anglikanów, by określili swoją tożsamość. Stwierdził, że muszą oni zdecydować, czy należą do Kościołów z pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa, czy też do Kościołów protestanckich z XVI w.
Przedstawiciele Wspólnoty Anglikańskiej spotkają się w drugiej połowie lipca w pałacu Lambeth w Londynie, gdzie dyskutować będą m.in. nad autorytetem Biblii, moralnością seksualną oraz wyświęcaniem kobiet i homoseksualistów na biskupów.
Wskazując na przedstawioną alternatywę kard. Kasper zauważył, że Kościół anglikański „obecnie znajduje się gdzieś pośrodku, ale już teraz musi określić swoją tożsamość”, i że „nie będzie to możliwe bez podjęcia pewnych trudnych decyzji”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan ma nadzieję, że nadchodząca konferencja w Lambeth będzie dla anglikanizmu decydującym momentem.
„Mamy nadzieję, że pewne podstawowe kwestie zostaną na konferencji wyjaśnione, dzięki czemu możliwy będzie dialog” – stwierdził katolicki hierarcha. „Powinniśmy pracować i modlić się, by był on możliwy” – dodał duchowny, zastrzegając jednak, że zaniechanie podjęcia decyzji byłoby „nierozważne, gdyż pogłębiałoby tylko kryzys”.
Głównym zagadnieniem dzielącym przedstawicieli Kościoła anglikańskiego jest sprawa homoseksualizmu wśród biskupów. Gene Robinson, pierwszy biskup, który przyznał się do homoseksualizmu i ma zamiar wstąpić w związek cywilny ze swoim partnerem, nie został zaproszony do Lambeth, ale planuje wziąć udział w odbywających się z okazji konferencji wydarzeniach. Tymczasem konserwatywni biskupi pod wodzą abp. Petera Akinoli z Nigerii wyrazili głęboki niepokój odmową otwartego potępienia homoseksualizmu przez arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. Według gazety „Catholic Herald” planują oni zorganizować w czerwcu konkurencyjną konferencję w Ziemi Świętej.
Sprawą bardzo istotną dla kontaktów z Kościołem katolickim jest natomiast kwestia kapłaństwa kobiet. Kard. Kasper, zaproszony przez arcybiskupa Canterbury do Lambeth, przestrzegał już w 2006 r., że plany święcenia kobiet przez anglikanów doprowadzą do „poważnego i długotrwałego ochłodzenia” stosunków. Mimo to w zeszłym miesiącu należąca do Kościoła Anglii grupa przygotowująca projekty ustawodwacze opublikowała raport na temat dopuszczenia kobiet do biskupstwa, co w niektórych anglikańskich prowincjach praktykowano już wcześniej.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.