Lambeth: Homoseksualizm dzieli anglikanów

Uczestnikom kończącej się 4 sierpnia w Londynie konferencji Lambeth nie udało się przezwyciężyć podziałów.

W nadziei na zażegnanie zupełnej schizmy we Wspólnocie Anglikańskiej jej prymas poparł propozycję utworzenia Forum Duszpasterskiego, zaproponowanego przez Grupę Kontynuacji Raportu z Windsor. Mają w nim być reprezentowane – pod przewodnictwem arcybiskupa Canterbury – wszystkie Kościoły anglikańskie. Będzie ono dążyć do pojednania w kontrowersyjnych kwestiach dzielących tę Wspólnotę, starając się wyegzekwować wzajemne uznanie jej poszczególnych prowincji. Forum Duszpasterskie to jedna z propozycji zawartych w dokumencie, rozdanym 28 lipca 650 anglikańskim biskupom uczestniczącym w konferencji Lambeth.

Dokument przygotowała wspomniana grupa, powołana do życia w lutym 2008 r. przez abp. Rowana Williamsa, a kierowana przez emerytowanego prymasa Jerozolimy i Bliskiego Wschodu, bp. Clive’a Handforda. Jej celem jest kontynuowanie pojednawczych wysiłków, zapoczątkowanych w 2004 r. raportem z Windsor. Był on odpowiedzią na kryzys anglikańskiej jedności, spowodowany konsekracją biskupią w Kościele episkopalnym USA zdeklarowanego homoseksualisty. Już w raporcie z Windsor zaproponowano moratorium na takie konsekracje. Propozycję obecnie ponowiono, precyzując, że moratorium ma obowiązywać także wstecz. Tak samo należy zaniechać wprowadzonego w niektórych Kościołach anglikańskich błogosławienia par homoseksualnych. Autorzy dokumentu dążą do kompromisu. Dlatego proponują również ustępstwo drugiej stronie, zakazując interwencji Kościołów krajowych na terenie innych krajów. Chodzi tu o próbę objęcia jurysdykcją biskupów anglikańskich z Afryki – zwłaszcza z Nigerii – wiernych w USA nieakceptujących kierunku przyjętego przez tamtejszy Kościół episkopalny.

Moralna ocena homoseksualizmu z teologiczno-duszpasterskimi konsekwencjami to problem najbardziej dyskutowany na konferencji w Lambeth – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrea Galli. „Wiele mówiono i w tych dniach będzie się mówić jeszcze więcej o homoseksualizmie. Jest to gorąca kwestia, która wywołała ostre starcie, bardziej, aniżeli temat święceń biskupich dla kobiet" – dodał wysłannik włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”. Obserwujący przebieg obrad Galli zauważył, że na konferencji Lambeth obecnych jest wiele kobiet-biskupów, jak też kobiet-księży. Jest to zatem w wielu Kościołach Wspólnoty Anglikańskiej konkretna rzeczywistość. „Nawet w episkopacie afrykańskim, bardziej nieustępliwym w sprawie homoseksualizmu, wielu na kwestię biskupstwa kobiet jest zasadniczo otwartych. Sprawą najbardziej kontrowersyjną pozostaje zatem homoseksualizm” – powiedział włoski dziennikarz. Jego zdaniem problem ten to tylko «czubek góry lodowej». „Ta bowiem część uczestników konferencji, która kontestuje aktualne stanowisko arcybiskupa Canterbury i Wspólnoty Anglikańskiej, napiętnuje o wiele szerszą deprawację teologii i duszpasterstwa, znacznie wykraczającą poza temat homoseksualizmu” – dodał Andrea Galli.

«« | « | 1 | » | »»