Samodzielny Kościół Ewangelicko – Luterański (SELK - Selbstendige Evangelisch-Lutherische Kirche) w swej tradycji i nauce nawiązuje, podobnie jak nasz Kościół (Ewangelicko-Augsburski w RP) bezpośrednio do XVI wiecznej Reformacji w Niemczech rozpoczętej przez mnicha augustiańskiego i profesora teologii w Wittenberdze Marcina Lutra, którego początek datuje się na 31 października 1517 r.
Kościół SELK z powodów zasadniczych nie należy ani do EKD – Ewangelickiego Kościoła Niemiec, ani do Światowej Federacji Luterańskiej, a ze Zjednoczonym Kościołem Ewangelicko – Luterańskim w Niemczech [VELKD] i jego organami (np. Martin-Luther Bund w Erlangen, lub Gustav-Adolf-Werk w Lipsku) choć utrzymuje braterskie kontakty, nie utrzymuje wspólnoty ambony i ołtarza, podobnie jak w niemieckiej Radzie Ekumenicznej, której jest członkiem. Wraz z 5 milionową rodziną luterańską na świecie nie należącą do ŚFL, Kościół ten jest członkiem International Lutheran Council (Międzynarodowa Rada Luterańska), Kościołów, które wyznają swoją wiarę zgodnie z Pismem Świętym wyłożonym w Księdze Zgody z roku 1580.
Samodzielny Kościół Ewangelicko – Luterański ma na terytorium Niemiec 127 parafii i liczy 36.572 ochrzczonych i zapisanych w księgach parafialnych (nie licząc sympatyków). Struktura wg wieku przedstawia się następująco: 16,83% w wieku od 0 do 17 lat, 24,77% w wieku od 18 do 39 lat, 32,84% w wieku od 40 do 65 lat, oraz 25,56% ponad 65 lat. Niestety, notuje się nieznaczny spadek staroluteran w Niemczech. Do Kościoła należą jednak znaczące w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym osoby.
Aktualnie na czele Kościoła stoi Biskup Kościoła, który ma swoją siedzibę w Hanowerze. Od 25 czerwca 2006 r. Biskupem Kościoła jest ks. Hans-Jörg VOIGT, który w Dzień Narodzin św. Jana Chrzciciela został uroczyście konsekrowany przez biskupów staroluterańskich, oraz przez konsekrowanych biskupów posiadających „sukcesję apostolską” tych Kościołów, które utrzymują z SELK braterskie kontakty, jak np.: Łotwa – arcybiskup Janis Vanags, Polska – biskup Tadeusz Szurman, Czechy – biskup Vladyslav Volny. Biskup Hans-Jörg VOIGT brał z tego powodu czynny udział w czeskim Cieszynie w konsekracji i instalacji ks. biskupa dr. Stanisława Piętaka [SCEAV].
Jaka jest nauka SELKu?
1. Swoją wiarę opierają, jak inni luteranie na jedynym źródle wiary i nauki chrześcijańskiej , którym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu z jego kanonicznymi księgami napisanymi przez świętych mężów Bożych natchnionych Duchem Świętym (inspiracja werbalna – każde słowo natchnione).
2. Wykładnikiem tej wiary są księgi symboliczne (wyznaniowe) zawarte w Księdze Konkordii (Liber Concordiae) z roku 1580, którą także nasze Kościoły uważają za „norma normata”.
3. Nabożeństwo z Sakramentem Ołtarza, który jest często sprawowany, stanowi centrum życia religijnego luteranizmu, przez ks. dr. Marcina Lutra i księgi symboliczne luteranizmu nazywane także „mszą świętą”, jednak bez charakteru ofiarniczego tzn. jako bezkrwawego powtórzenia krwawej ofiary Chrystusa, lecz jako jej uobecnienie i dziękczynienie (Eucharystia) za niepowtarzalną ofiarę Chrystusa na krzyżu Golgoty. W tym Sakramencie jest Jezus prawdziwie, realnie i substancjalnie obecny ze swoim Ciałem i swoją Krwią, które daje nam na odpuszczenie grzechów. W ten sposób wierzący tworzą z Nim, jak i z wierzącymi braćmi i siostrami bliską społeczność.
4. Chrzest święty jest sakramentem koniecznym do zbawienia i udzielają go, jak wszyscy luteranie, zarówno niemowlętom, dzieciom wierzących rodziców, jak również dorosłym, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa i nie zostali ochrzczeni w dzieciństwie.
5. Spowiedź praktykowana jest jako „spowiedź powszechna” przed ołtarzem, jak również jako „spowiedź prywatna”, indywidualna, lub osobista. Ordynowany duchowny (ksiądz, biskup, ale nie diakon) kończy spowiedź udzieleniem absolucji, czyli rozgrzeszenia w imieniu i z rozkazu samego Jezusa Chrystusa.
6. SELK tak jak wszyscy chrześcijanie wierzy w Trójjedynego Boga z Jego jednością jako Ojca, Syna i Ducha Świętego.
7. Wierzą, że wszyscy ludzi odeszli od Boga przez grzech i nikt sam z siebie i o własnych siłach nie może się wyrwać z tego stanu. To uczynił za ludzi i dla ludzi na krzyżu Golgoty Syn Boży Jezus Chrystus, który wszystkich pragnących zbawienia zaprasza do siebie. Kto w Niego uwierzy ma życie wieczne i zbawienie.
8. Dlatego nikogo nie głoszą w świątyniach, jak tylko Jezusa Chrystusa i to tego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który jest jedyną drogą do zbawienia, jedynym Orędownikiem i Zbawicielem.
9. Kościół Staroluterański [SELK] nie utrzymuje wspólnoty ołtarza i ambony (interkomunii i intercelebracji) z tymi Kościołami, które inaczej nauczają i wykładają swą wiarę niż to jest zawarte w Biblii i księgach symbolicznych luteranizmu (np. liberalnie). Liberalizm protestancki niektórych Kościołów jest przeszkodą w utrzymaniu tej jedności wiary i nauki.
10. SELK jest Kościołem otwartym „dla wszystkich, ale nie dla wszystkiego”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."