Z przesłaniami do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych w Brukseli zwróciło się wiele znanych osobistości zarówno ze świata religii, jak i polityki. Za stroną wspólnoty z Taizé publikujemy niektóre z nich.
Przewodniczący Komisji Europejskiej, Manuel Barroso
Chciałbym zacząć od najgorętszych życzeń, skierowanych do was, tysięcy młodych ludzi przybyłych z całej Europy i z innych kontynentów, aby wziąć udział w kolejnym spotkaniu europejskim, przygotowywanym przez Wspólnotę z Taizé.
Jestem bardzo wdzięczny bratu Aloisowi za zaproszenie, bym dołączył do was w Brukseli. Niestety z powodu pilnych zajęć nie będę obecny, ale pragnę wyrazić głęboki szacunek Komisji Europejskiej za tę ważną inicjatywę. Dlatego tak mi zależało na tym, bym mógł przyjąć brata Aloisa w moim biurze w siedzibie Komisji Europejskiej i osobiście przekazać mu te wyrazy sympatii i zachęty.
Ten nowy wysiłek, jaki Wspólnota z Taizé podjęła ponad 30 lat temu, jest również konkretnym sposobem uczczenia wartości pojednania i pokoju w dialogu. To, że Spotkanie odbywa się w Brukseli, nabiera szczególnego znaczenia pod koniec tego europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego, obchodzonego w Europie poszerzonej, „zjednoczonej w różnorodności” i otwartej na świat.
Tysiące młodych ludzi z różnych narodowości, kultur i regionów, którzy zbierają się na spotkaniu europejskim, są żywym wyrazem tej kultury dialogu z poszanowaniem różnorodności, która jest cechą Europy.
Cieszę się więc podwójnie – jako Przewodniczący Komisji Europejskiej i osobiście – widząc tutaj tylu młodych ludzi przepełnionych entuzjazmem dla lepszego świata i mocniejszej więzi między narodami. Traktuję ten entuzjazm i tego ducha otwarcia jako znak zaufania do przyszłości i oznakę zdolności młodych pokoleń do budowania takiego świata, jaki chcielibyśmy przekazać przyszłym generacjom.
Abyśmy mogli z sukcesem wypracować nowy światowy porządek proponując – a nie narzucając – nasze zasady, normy i wartości podstawowe, wartości europejskie, są w tym czasie szczególnie istotne. I Europejczycy, przede wszystkim młode pokolenia, powinny przyswoić sobie program europejski i uświadomić sobie, że tworzy on krok naprzód nie mający precedensu w historii ludzkości.
Dla większości młodych Europejczyków życie w pokoju, demokracji i wolności należy dziś do naturalnego porządku rzeczy. Jednak nie zawsze tak było i nie powinniśmy sądzić, że pokój został zdobyty i dla przyszłości. Podtrzymywanie demokracji i wolności tam, gdzie już istnieją i walka o nie tam, gdzie ich brak, pozostają naszym wspólnym celem.
Obecnie młode pokolenia powinny walczyć o Europę, aby bronić naszych wartości i naszego sposobu życia, bo w Europie rozegra się wasza przyszłość. Tylko walcząc o Europę zdołacie stawić czoła światowym wyzwaniom, ponieważ jedynie zjednoczona Europa jest w stanie sprostać wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu, bezpieczeństwo energetyczne lub trwały rozwój.
Europa potrzebuje waszej współpracy, by bronić i promować swoje wspólne wartości i wzmacniać poczucie przynależności do jednego ciała, zrodzonego nie tylko ze względów politycznych i ekonomicznych, ale także ze względu na wartości etyczne zbudowane na poszanowaniu praw i godności człowieka.
Wiem, że wy, dzisiejsze młode pokolenie, pragniecie świata bardziej ekologicznego, solidarnego i sprawiedliwego. Dlatego zachęcam was, byście aktywnie podejmowali swoje obywatelskie zadania, aby wiodąca rola Europy mogła być wykorzystana z pożytkiem dla całego świata i aby Europa była nadal terenem gościnnym, solidarnym i otwartym, gdzie wszyscy będziemy mogli stale obchodzić „święto narodów”.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
» | »»