„Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostaje” – te słowa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego sprawdzają w praktyce dobre serca w całej Polsce, które włączyły się do akcji „Prezent pod choinkę” dla Ukrainy i Afryki.
Już od ośmiu lat Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP organizują akcję „Prezent pod choinkę”. Co roku angażują się parafie, a poprzez nie także szkoły i przedszkola w wielu miejscowościach w Polsce. W pudełkach po butach przygotowują prezenty, które
później trafiają do ubogich dzieci na Ukrainie. W 2008 roku, za sprawą działającej przy CME Misji Serca i
Ewangelii, po raz pierwszy dotarły także do Burkina Faso w Afryce.
– Akcję w naszej szkole rozpoczęły kilka lat temu nauczycielki – ucząca chemii Urszula Pycz-Zipser i katechetka Wioletta Łakomiec – mówi Dominka Ochodek, szkolny koordynator akcji „Prezent pod
choinkę” w Gimnazjum nr 1 w Bielsku- Białej. – Kontynuujemy ją. Nasi uczniowie bardzo chętnie się angażują w przedsięwzięcia charytatywne. Choć proponujemy, żeby każda klasa przygotowała jedną paczkę, zawsze jest ich więcej. Klas mamy dwanaście, natomiast przygotowaliśmy blisko czterdzieści gotowych paczek. To też dobra lekcja ekumenizmu, współpracy i tolerancji. Od co najmniej siedmiu lat „prezenty pod choinkę” ofiarowują też licealiści z cieszyńskiego Kopernika.
– Co roku każda klasa przygotowuje po cztery, pięć paczek, więc mamy ich w sumie około stu – wyjaśnia Monika Kawulok, anglistka, która zachęca do udziału w akcji młodych cieszyniaków. – To sporo, ale i tak
mniej niż w poprzednich latach. Nie jest to spowodowane mniejszą wrażliwością uczniów – wręcz przeciwnie! Wytłumaczenie jest proste.
Przed świętami wiele instytucji i osób prowadzi podobne akcje w szkole – paczki dla dzieci z cieszyńskiego
domu dziecka, dla ubogich. I uczniowie wybierają, która akcja jest im bliższa.
Ofiarodawcy paczki sami decydują, dla kogo ją przygotowują – dla chłopca, dziewczynki, w jakim wieku, z Ukrainy czy Afryki. Paczkę właściwie oznaczoną (szczegóły można znaleźć na internetowej stronie:
www.prezent.cme.org.pl należy dostarczyć do 10 listopada u lokalnych koordynatorów, którymi z reguły są parafie ewangelicko-augsburskie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.