Warto zauważyć Wierzący różnych wyznań spotykają się każdego dnia. Czasem chodzi o wielkie sprawy, czasem o drobiazgi. Znaczenie tych spotkań można ocenić dopiero z perspektywy czasu. Na pewno warto niektóre z nich wyeksponować. Choćby po to, by przyzwyczajonym do traktowania innych chrześcijan jak wrogów uświadomić, że tak naprawdę jesteśmy braćmi. I choć mamy za sobą wielkie nieraz spory i morze krzywd, musimy patrzeć na siebie w duchu Ewangelii. Wszak mamy jednego Ojca...
Nestorianie u papieżaKim są? Dla przyzwyczajonych do patrzenia na Kościół z perspektywy Europy zabrzmi to obrazoburczo, ale niegdyś byli chyba najbardziej rozległym Kościołem świata. Dla nas są nestorianami. Sami siębie nazywają Asyryjskim Kościołem Wschodu. To oni, przez Rzym i Konstantynopol nazywani heretykami (choć dziś już wiemy, ze to oskarzenie było niesłuszne) zanieśli wiarę w Chrystusa w głąb Azji. Ich dzieło nie przetrwało historycznych burz, ale trudno im odmówić ogromnych zasług. Dziś jest ich niewielu. Dzielą los innych chrześcijan Iraku. Ich patriarcha, Mar Dinkha IV, został przyjęty przez papieża Benedykta XVI.
Warto dowiedzieć się więcej o tym spotkaniu i samych nestorianach. Przede wszystkim zaś uzmysłowić sobie prawdę, że wierzymy w tego samego Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka.
Watykan: Audiencja dla patriarchy Asyryjskiego Kościoła Wschodu
Współpraca duszpasterska między kościelnymi wspólnotami katolickimi i asyryjskimi jest w obecnej sytuacji szczególnie potrzebna. Postępy osiągnięte we wzajemnym dialogu sprawiają, że jest ona możliwa. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując patriarchę Asyryjskiego Kościoła Wschodu z towarzyszącymi mu biskupami i księżmi.
Asyryjski Kościół Wschodu
Na całym świecie jest ich już nie więcej niż pół miliona. Mieszkają głównie na Bliskim Wschodzie. Wierni Kościoła asyryjskiego stanowią nieliczne chrześcijańskie enklawy w niechętnym, a często wrogim wyznawcom Chrystusa świecie islamskim. Wspólna deklaracja chrystologiczna Kościoła katolickiego i Asyryjskiego Kościoła WschoduChryzostom II chce pośredniczyć między Benedyktem XVI a Aleksym IIMa 66 lat. W 1978 roku został metropolitą Pafos. W kwietniu 2005 r. jako pełniący obowiązki przewodniczącego Świętego Synodu cypryjskiej autokefalii, był na pogrzebie Jana Pawła II i na inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI. W 2006 Chrzostom II, bo o nim mowa, został Arcybiskupem Nowej Justyniany i całego Cypru. W czerwcu 2007 roku przybył do Rzymu. Choć na pewno chciał tam załatwić więcej spraw, głównym celem Jego z wizyty było spotkanie z Benedyktem XVI. Bo - jak sam mówił - chce pośredniczyć między Papieżem a Patriarchą Moskwy. Czy mu się uda? W lipcu Chryzostom II uda sie do Moskwy. Wtedy zobaczymy.
Poniżej przedstawiamy relację z jego wizyty w Rzymie i Watykanie. Tak wglądała ona w codziennych dziennikarskich doniesieniach.
Zwierzchnik Kościoła Cypru chce pośredniczyć
Watykan: Wizyta zwierzchnika cypryjskiego prawosławia
Rzym: Trwa wizyta Chryzostoma II
Włochy pomogą prawosławnym odzyskać cerkwie na Cyprze
Wspólna deklaracja Benedykta XVI i Chryzostoma II
Spotkanie Benedykta XVI z Aleksym II na Cyprze?
«« | « |
1
| » | »»