Szwajcaria: Ekumeniczna akcja chleb z różą

W akcjach solidarności z potrzebującymi uczestniczyło ponad 1300 europejskich parafii katolickich oraz liczne wspólnoty protestanckie.

Szwajcarska organizacja charytatywna Wielkopostna ofiara (The Swiss Catholic Lentem Fond) podsumowała dwie doroczne kampanie ekumeniczne Chleb dla wszystkich oraz Róża.
Celem akcji Chleb dla wszystkich było uświadomienie Europejczykom skali głodu na świecie. Organizacja przypomina, że na brak żywności cierpi ponad 1 mld ludzi na kuli ziemskiej. Paradoksem jest, że 70 proc. z nich mieszka na wsi, gdzie produkowana jest żywność.

Do sprzedaży przygotowano 160 tys. kwiatów róży oraz 80 tys. bochenków chleba. Fundusze uzyskane w ramach tej kampanii szwajcarscy katolicy przekażą na dzieła miłosierdzia w Peru i Burkina Faso.

Wielkopostna ofiara prowadzi 350 projektów charytatywnych w 14 krajach Trzeciego Świata. Najczęściej dotyczą one wsparcia dla rejonów wiejskich, by zdobywały się niezależność ekonomiczną i samowystarczalność, ale też, by dokonywały skoku cywilizacyjnego. W Europie organizacja prowadzi kampanie uświadamiające konsumentów, by w czasie zakupów wybierać produkty pochodzące z tzw. sprawiedliwego handlu. Największym zagrożeniem dla rolnictwa Trzeciego Świata są subsydia rolne Unii Europejskiej i USA, które zaniżają koszty produkcji. Biedne kraje nie są w stanie konkurować z dotowanym rolnictwem.

«« | « | 1 | » | »»