Przed zbliżającą się uroczystością Zaśnięcia NMP prawosławni i katoliccy koptowie w Górnym Egipcie wzmacniają środki bezpieczeństwa. We wszystkich ważnych miejscach ustawiono wykrywacze metalu – powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA koptyjski katolicki biskup Asjutu, Kyrillos William. Wyjaśnił, że jest to reakcją na ubiegłoroczne groźby fundamentalistów islamskich.
W kalendarzu koptyjskim to święto maryjne przypada 22 sierpnia, a poprzedza je tradycyjnie 2-tygodniowy post. Jest on praktykowany także przez koptyjski Kościół katolicki – zaznaczył biskup.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że w Górnym Egipcie katolicy przyjmują kalendarz prawosławny, według którego post rozpoczyna się 7 sierpnia. Natomiast w Kościele katolickim w Kairze, w którym obowiązuje kalendarz gregoriański, post rozpoczął się już 31 lipca i zakończy się w samą uroczystość maryjną.
Od lat świątynie chrześcijańskie w Egipcie są co pewien czas celem krwawych zamachów dokonywanych przez islamistów. W Boże Narodzenie 2016 na skutek eksplozji w pomieszczeniu sąsiadującym z koptyjską katedrą św. Marka w Kairze, zginęło 28 osób. W Niedzielę Palmową 2017 w atakach terrorystycznych na katedrę św. Marka w Aleksandrii i na kościół św. Jerzego w Tanta zginęło 45 osób. Pod koniec grudnia ub. roku uzbrojeni mężczyźni zaatakowali kościół w Helwan i zamordowali dziewięć osób.
Koptowie są największą wspólnotą chrześcijańską w Egipcie. Dane o ich liczbie wahają się od ośmiu do jedenastu milionów wśród 94,5 milionów mieszkańców Egiptu. Większość z nich należy do koptyjskiego Kościoła prawosławnego (odłamu niechalcedońskiego), podczas gdy związany od końca XIX w. unią z Rzymem koptyjski Kościół katolicki stanowi niewielką mniejszość liczącą ok. 250 tys. wiernych.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.