„Wolność i odpowiedzialność: w poszukiwaniu harmonii. Godność człowieka i prawa osoby”. Tak zatytułowaną książkę patriarchy Cyryla opublikowało wydawnictwo watykańskie. Jej włoską wersję zaprezentowano 17 maja na uniwersytecie katolickim w Mediolanie
W oryginale ukazała się w Rosji w 2008 r., kiedy obecny patriarcha moskiewski był jeszcze metropolitą smoleńsko-kaliningradzkim, stojącym na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W prezentacji wziął udział przebywający we Włoszech następca Cyryla Gundiajewa na stanowisku „ministra spraw zagranicznych rosyjskiej Cerkwi”, metropolita Hilarion. Będzie on 19 i 20 maja w Watykanie.
Zebrane w książce wystąpienia i artykuły dotyczą chrześcijańskiej wizji praw i swobód człowieka. Cyryl polemizuje z przedstawicielami neoliberalizmu, usiłującymi wykluczyć wartości chrześcijańskie z życia współczesnego społeczeństwa. Wskazuje na konieczność dialogu ludzi różnych kultur i tradycji. Podkreśla zasadniczą zgodność prawosławnych z Papieżem w przeciwstawianiu się ideologii sekularyzmu. Ideologię tę patriarcha porównuje do walki z chrześcijaństwem, jaką prowadzili komuniści w Związku Radzieckim. Warto przypomnieć, że watykańską edycję wypowiedzi obecnej głowy rosyjskiego prawosławia poprzedziło niedawne wydanie przez patriarchat moskiewski po rosyjsku przemówień Benedykta XVI.
Wstęp do włoskiego przekładu książki patriarchy Cyryla „Wolność i odpowiedzialność: w poszukiwaniu harmonii” napisał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Abp Gianfranco Ravasi podjął też sprawę dialogu z kulturą laicką, występując 17 maja na międzynarodowych targach książki w Turynie. Podkreślił, że również świat laicki potrzebuje spotkania z Kościołem. Zapowiedział kościelny projekt dialogu z ateistami, który zostanie zaprezentowany na początku przyszłego roku w Bolonii, a następnie także w Stanach Zjednoczonych.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.