W Sekretariacie KEP Polski odbyło się spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i KEP. Wziął w nim udział również nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Dodał, że "w Polsce od okresu soboru ten dialog się rozwinął, ale pojawiają się wciąż nowe kwestie chociażby związane ze zwiększająca się liczbą imigrantów, kwestie wychowania młodzieży, kwestie ekologiczne, tak ważne dla Ojca Świętego Franciszka czy też kwestie takie jak świętowanie niedzieli. Nad tym wszystkim pracujemy, ale przede wszystkim się modlimy w intencji jedności chrześcijan".
Światowa Rada Kościołów jest największą międzynarodową organizacją ekumeniczną, skupiającą Kościoły tradycji protestanckiej, anglikańskiej, prawosławnej, starokatolickiej oraz przedchalcedońskiej.
Powstała w 1948 roku, podczas I Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się w Amsterdamie. Uczestniczyło w nim 350 delegatów ze 147 Kościołów chrześcijańskich z 44 państw, głównie tradycji protestanckiej. Właśnie te Kościoły utworzyły ŚRK. Powołanie Rady było możliwe dzięki licznym kontaktom ekumenicznym, które różne Kościoły niekatolickie utrzymywały od początku XX wieku.
ŚRK ma na celu inicjowanie i koordynowanie i rozwijanie współpracy ekumenicznej między zrzeszonymi Kościołami, podejmowanie wspólnych działań o charakterze ewangelizacyjnym, misyjnym, a także społecznym i charytatywnym. Za najważniejsze zadanie Rada uznaje służbę na rzecz jedności chrześcijaństwa.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.