Irlandia Płn.: liderzy zachęcają polityków do współpracy

Irlandzcy zwierzchnicy religijni modlą się o powodzenie wznowionych ostatnio negocjacji między dwiema głównymi partiami Irlandii Północnej. W styczniu 2017 r. doszło do zerwania współpracy ugrupowań, które reprezentują dwie społeczności tego kraju: probrytyjską, kojarzoną z protestantami, i proirlandzką, utożsamianą z katolikami.

Ten przedłużający się impas polityczny jest tym bardziej niebezpieczny, że w związku z brexitem Irlandczycy muszą się liczyć z przywróceniem granicy między dwiema częściami wyspy.

W ostatnich dniach doszło wznowienia negocjacji między dwiema partiami. Polityków skłoniła do działania tragedia, jaka rozegrała się 18 kwietnia w Londonderry. Podczas starć demonstrantów z policją zastrzelona została 29-letnia dziennikarka. Odpowiedzialność za jej śmierć wzięła na siebie nowa IRA.

W wydanym wczoraj wspólnym oświadczeniu zwierzchnicy religijni przyznają, że to właśnie ta tragedia i obawa przed eskalacją napięć stała się bezpośrednim bodźcem do podjęcia rozmów. Podkreślają jednak, że już wcześniej podczas spotkań z politykami spotkali się ze szczerą wolą współpracy. Potrzebuje jej przede wszystkim społeczeństwo, a zwłaszcza jego najuboższe warstwy, które cierpią na skutek impasu politycznego.

Wspólną odezwę na rzecz porozumienia w Irlandii Północnej podpisali zwierzchnicy katolików, anglikanów, metodystów i prezbiterianów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.