Czasami odnoszę wrażenie, że niektórzy chrześcijanie starają się zbytnio nie wgłębiać w pewne fragmenty doktryny, aby przypadkiem nie okazało się, że nie do końca mogą pogodzić swoją wiarę z obowiązującymi „prawdami” podawanymi przez naukę.
Bóg nadal stwarza
Zastanawiając się nad zagadnieniem stworzenia, należy także zwrócić uwagę na kontynuację dzieła stworzenia, które w Biblii jest opisane jako podtrzymywanie istnienia wszechświata.
W objaśnieniu do pierwszego artykułu wiary w Małym Katechizmie ks. dra Marcina Lutra jest napisane: „Wierzę, że Bóg stworzył mnie oraz wszystkie twory, że dał mi ciało i duszę, oczy, uszy i wszystkie członki, rozum i wszystkie zmysły, i dotąd utrzymuje…” W artykule I Konfesji Augsburskiej zas możemy przeczytać: „(…) jedna jest istota Boska, którą zwiemy i która jest Bogiem wiecznym, niecielesnym, niepodzielnym, nieskończonej mocy, mądrości i dobroci, stworzycielem i zachowawcą wszystkiego, co widzialne i niewidzialne”.
Bóg jako Stwórca nieprzerwanie odnawia świat i podtrzymuje jego istnienie. W liście do Kolosan jest napisane: On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko jest na nim ugruntowane (Kol 1,17). A w Dziejach Apostolskich: Ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czegoś potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie i wszystko (Dz 17, 25). Możemy więc powiedzieć, że Bóg nie tylko powołał świat do istnienia, ale nadal go utrzymuje przy istnieniu. On także jest nieustannym dawcą życia.
„Gdyby Bóg cofnął swe podtrzymujące wszechświat Słowo, wtedy wszystko co istnieje, tak w świecie duchowym jak i materialnym, natychmiast zapadłoby w nicość i przestało istnieć. Kontynuacja wszechświata z sekundy na sekundę jest więc wielkim potężnym cudem – dziełem równym rangą pojawieniu się wszechświata, na samym początku.”
Ta prawda jest także dla nas bardzo ważna – od Boga zależy nasza egzystencja, ale także informuje nas, że Bóg jest ciągle zaangażowany w dzieje wszechświata i ludzkości. Dla nas to zaangażowanie jest szczególnie widoczne w dziele zbawienia. Bóg nie pozostawił nas sobie samym, ale czynnie włączył się w ratowanie zgubionego człowieka. To zaangażowanie teologia często dzieli na trzy grupy: zachowywanie jako kontynuowanie stworzenia, współdziałanie i kierowanie.
Zajmując się dziełem stworzenia, pozostaje jeszcze sporo kwestii do poruszenia. Należałoby zadać pytanie o cel stworzenia. Dlaczego Bóg stworzył wszechświat? Dlaczego stworzył człowieka i jakie miejsce znajduje on w całości stworzenia? Czy Bóg stworzył też inne rozumne byty? Czy świat niewidzialny, albo inaczej świat duchów jest także stworzony? No i pytanie, na które każdy próbuje sobie odpowiedzieć, skąd wzięło się zło. Czy Bóg nad nim panuje? Odpowiedzi na to pytanie zrodzą całą serię innych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.