Do czwartku w Poznaniu potrwa XVIII Ekumeniczne Święto Biblii. Duchowni i wierni siedmiu kościołów chrześcijańskich będą się wspólnie modlić i dyskutować o Słowie Bożym.
Organizatorem święta trwającego w stolicy Wielkopolski od niedzieli jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. W tym roku hasłem wydarzenia jest cytat z Księgi Psalmów "Szukaj pokoju i dąż do niego". W programie znalazły się nabożeństwa, prelekcje i koncert.
Świętowanie rozpocznie niedzielny koncert Beaty Bednarz "Obdarz nas pokojem" na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.
"Święto Biblii wpisuje się w popkulturę, która nas otacza. Z filmów i muzyki dowiadujemy się, że ludzie pragną miłości, pokoju, radości i bliskości. Biblia daje im odpowiedź na to, czego pragną" - powiedział pastor Robert Bożydaj ze Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów "Wspólnota Genesis" w Poznaniu.
Najważniejszym punktem Ekumenicznego Święta Biblii będzie czwartkowe nabożeństwo słowa, które poprowadzą wspólnie zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Marian Niemiec i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
"Takie inicjatywy świadczą o tym, że Poznań jest otwarty na wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, jaką religię wyznają. W naszym mieście jest miejsce dla każdego. Chcemy, aby wszyscy czuli się w nim szczęśliwi" - powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Wiceprezydent przypomniał, że miasto współfinansuje m.in. organizowane w Poznaniu Dni Judaizmu, wydaje też wspólny kalendarz religii monoteistycznych - islamu, judaizmu i chrześcijaństwa.
Organizatorem święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. W jej skład wchodzą Kościoły chrześcijańskie miasta Poznania: Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Poznańska Grupa Ekumeniczna spotyka się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu dalszych ekumenicznych spotkań. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez Kościoły poznańskie jest, poza świętem Biblii, także Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.