Synod w Kijowie

Patriarcha Cyryl przewodniczy w Kijowie obradom Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Odbywają się one w słynnej Ławrze Pieczerskiej i poświęcone są m.in. podziałowi w łonie prawosławia na Ukrainie.

- Temat ten dotyczy naszych braci, którzy znaleźli się poza Kościołem z różnych powodów, zarówno politycznych jak i osobistych – wyjaśnił ks. Nikołaj Bałaszow, zastępca przewodniczącego Wydziału ds. Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Zapowiedział, że na zakończenie obrad zostanie wydane oświadczenie w sprawie podziału wśród ukraińskich wyznawców prawosławia.

Na Ukrainie istnieją trzy wspólnoty: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny Ukraiński Kościół Prawosławny. Tylko ten pierwszy jest uznawany przez inne Kościoły prawosławne, co potwierdził w czasie niedawnej wizyty w Rosji patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I.

Obrady Synodu poprzedziła liturgia odprawiona przez zwierzchnika RKP w katedrze Mądrości Bożej (Soborze Sofijskim). Patriarcha podkreślił, że to właśnie z tej świątyni wyruszali liczni misjonarze, by nieść wiarę chrześcijańską na wielki obszar, który dziś nazywamy „duchową przestrzenią Świętej Rusi”.

Tymczasem przed katedrą demonstrowała około trzydziestoosobowa grupa członków nacjonalistycznego ruchu Swoboda (Wolność). Policja zatrzymała kilku manifestantów ubranych w maski przedstawiające patriarchę Cyryla i prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa. Pozostałych funkcjonariusze otoczyli, przeprowadzili na odległość kilkaset metrów, po czym uwolnili. Demonstracja była nielegalna, gdyż nie wyraził na nią zgody miejscowy sąd. Mimo to jej uczestnicy na widok wychodzącego ze świątyni zwierzchnika RKP wnieśli okrzyki: „Precz z moskiewskim papieżem!”.

«« | « | 1 | » | »»