Wzrosła chrystianofobia w Europie

Raport Instytutu Gatestone wymienia również cztery przyczyny napadów.

W 2019 roku odnotowano w Europie przynajmniej 3 tys. aktów wandalizmu skierowanych przeciwko różnym obiektom chrześcijańskim: kościołom, szkołom, cmentarzom oraz pomnikom. Eskalacja ataków miała miejsce we w Francji, ale wzrost ich liczby nastąpił również w Niemczech, Belgii i Irlandii – czytamy w raporcie amerykańskiego Instytutu Gatestone. Potwierdzają one smutną rzeczywistość, ukazaną już wcześniej przez Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Antychrześcijańskiej w Europie oraz francuskie Obserwatorium Chrystianofobii.

Liczba aktów nietolerancji wzrosła we Francji oraz w Niemczech proporcjonalnie do zwiększonej fali imigracji ze świata muzułmańskiego. Media jednak nie informują o tożsamości sprawców i kraju ich pochodzenia. Nie ma też szczegółowych danych pozwalających przypisać konkretne ataki grupom związanym z nurtem antychrześcijańskiego islamu lub dżihadystami. W Hiszpanii głównymi sprawcami ataków na kościoły i krzyże byli w większości anarchiści, radykalne feministki oraz ekstremiści wywodzący się ze skrajnej prawicy.

Raport wymienia również cztery przyczyny napadów. Pierwszym jest zwyczajny wandalizm, który nie posiada wyraźnej motywacji antyreligijnej, ale zdarzają się także akty profanacji przedmiotów i świętych symboli. Kolejną przyczyną są motywy ekonomiczne. Złodzieje kradną dzwony, metalowe przedmioty kultu oraz elementy instalacji elektrycznej. W Wielkiej Brytanii połowa włamań do kościołów w celach rabunkowych była zorganizowana przez gangi używające dronów oraz szczegółowych map online, a także systemów wskazujących lokalizację poszukiwanych przedmiotów. Trzecim motywem są racje polityczne, które uderzają głównie w katolików ze strony radykalnych feministek oraz zwolenników świeckości państwa. Pozostaje jeszcze motyw religijny wskazujący na otwartą chęć okazania pogardy wierzącym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.