„Pochylamy się nad wszystkimi ofiarami. Nasza pamięć nie może być obojętna dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Byłoby to zdradą wobec uciemiężonych i zamordowanych osób oraz zdradą wartości ludzkiej cywilizacji, gdybyśmy pozwolili, aby cierpienie i śmierć Auschwitz zostały zakryte mgłą historii” –słowa te czytamy we wspólnej deklaracji Kościołów: ewangelickiego i katolickiego w Niemczech, wydanej z okazji 75. lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Podpisali ją: przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, bp Heinrich Bedford-Strohm oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinchard Marx.
W dokumencie czytamy, że Auschwitz pozostaje synonimem masowego mordu dokonanego podczas II wojny światowej przez wojska niemieckie okupujące Europę. Hierachowie stwierdzają, że wydarzenia z przeszłości obciążają również Kościoły. Trzeba pamiętać, że wielu chrześcijan współpracowało z narodowo-socjalistycznym reżimem, milczało wobec prześladowania Żydów oraz brało w nim udział. Również przełożeni i przedstawiciele Kościołów odwracali się często do ofiar tyłem. Antyjudaizm, odrzucenie Żydów kształtowało kulturę europejską przez wieki.
Biskupi wzywają współczesnych do porzucenia wszelkich przejawów antysemityzmu. „Jako przedstawiciele Kościołów mówimy naszym braciom i siostrom Żydom oraz Żydówkom, iż mogą być przekonani, że chrześcijanie staną zawsze po ich stronie, kiedy będą obrażani, upokarzani oraz atakowani” – czytamy w deklaracji.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.