Pielgrzymka ważna dla ekumenizmu

Zbliżająca się wizyta Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii będzie miała duże znaczenie dla ekumenizmu. Tak uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, arcybiskup Kurt Koch.

„Podróż w dniach od 16 do 19 września przyczyni się wyraźnie do postępu i wzmocni relacje między katolikami i anglikanami, oczywiście nie pomijając istniejących problemów i trudności” – podkreślił nowy przewodniczący Rady w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie.

Abp Koch przypomniał, że jest to pierwsza państwowa wizyta papieża w Wielkiej Brytanii, do odwiedzenia której został zaproszony przez królowa Elżbietę II. Zdaniem watykańskiego hierarchy, obok spotkania z monarchinią, ważne znaczenie będzie miało spotkanie głowy Kościoła katolickiego z prymasem Kościoła Anglii, abp. Rowanem Williamsem.

Ojciec Święty i anglikański prymas wspólnie będą w Opactwie Westminsterskim przewodniczyć ekumenicznemu nabożeństwu i modlić się przed relikwiami patrona Anglii – św. Edwarda Wyznawcy, który jest czczony przez katolików i anglikanów. Stamtąd też papież skieruje orędzie do Brytyjczyków.

Najważniejszym wydarzeniem czterodniowej wizyty papieża będzie beatyfikacja XIX-wiecznego konwertyty Johna Henry Newmana, który przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm. Jest on tak samo czczony przez chrześcijan obu Kościołów.

„Ten teolog, który zmienił wyznanie, znalazł własną drogę do Kościoła katolickiego i prezentuje wielką tradycję wiary, intelektualnie i sercem mocną, która jest dziedzictwem całego narodu brytyjskiego” – zaznaczył abp Koch.

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zwrócił uwagę, że „należy wyraźnie rozróżniać miedzy wysiłkami o ekumeniczne zbliżenie obu Kościołów a utworzeniem przez Watykan nowej struktury dla anglikanów chętnych do zmiany wyznania”.

Abp Koch dodał, że jak dotychczas nie jest jeszcze znane w jakim zakresie miałyby być tworzone i funkcjonować ordynariaty personalne zaproponowane przez Benedykta XVI. Stwierdził jednak, że „między katolikami i anglikanami więcej jest wspólnego niż tego, co dzieli”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama