Kardynał Huzar chce równego traktowania Kościołów

Kardynał Lubomyr Huzar, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zaapelował w poniedziałek do władz o równe traktowanie wszystkich Kościołów i wyznań na Ukrainie. Powodem apelu są problemy z budową świątyni dla grekokatolików w Odessie.

Dwa tygodnie temu Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (PM) zwrócił się do władz Ukrainy o niedopuszczenie do powstania tej świątyni. Jego służby prasowe oświadczyły, że zabiegi o zbudowanie w Odessie cerkwi dla grekokatolików są "próbą dokonania agresywnej ekspansji 'uniactwa' w obwodzie odeskim".

"Chcemy wyłącznie zachowania praw i przestrzegania ich wobec wszystkich Kościołów i organizacji religijnych" - oświadczył w odpowiedzi kardynał Huzar na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie.

Duchowny podkreślił, że jego Kościół nie występuje przeciwko prawosławnym, jednak chce, by przysługujące mu prawa były przestrzegane. "W Odessie mieszkają grekokatolicy, którzy potrzebują świątyni i mają do tego prawo" - wskazał.

Wcześniej obradujący we Lwowie Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wystosował apel w sprawie oświadczenia Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego w Odessie do prezydenta Wiktora Janukowycza.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym oświadczeniem i oczekujemy pańskiej odpowiedzi na nie" - czytamy.

Uznający zwierzchność papieża Ukraiński Kościół Greckokatolicki liczy ogółem ok. 6 mln wiernych. Choć ośrodki tego Kościoła rozsiane są po całym świecie, w tym w Polsce, większość wiernych to mieszkańcy Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.