Rozpoczyna się on 1 września Dniem Stworzenia i trwa do 4 października.
Katolicka Rada Konferencji Episkopatów Europy i ekumeniczna Konferencja Kościołów Europy wystosowały wspólne przesłanie na doroczną inicjatywę ekologiczną zwaną Czasem dla Stworzenia. Chrześcijańscy liderzy religijni przypominają, że inicjatywa ta zwraca nas ku korzeniom naszej wiary. Stworzenie jest bowiem darem Boga dla ludzkości i wszystkich istot żyjących, a my mamy być jego dobrymi administratorami. Do Pana należy bowiem ziemia i wszystko, co ją napełnia. Świat i jego mieszkańcy - piszą sygnatariusze przesłania, cytując Księgę Psalmów.
Europejskich chrześcijan zachęcają, by w tym roku Czas dla Stworzenia był przeżywany pod hasłem: Jubileusz dla Ziemi. Przypominają, że pojęcie jubileuszu jest zakorzenienie w Piśmie Świętym i podkreśla potrzebę zachowania właściwej równowagi między rzeczywistością społeczną, gospodarczą i ekologiczną. Jubileusz biblijny uczy nas, że należy przywrócić równowagę między systemami życia, potwierdza potrzebę równości, sprawiedliwości i zrównoważenia a także profetycznego głosu w obronie domu człowieka - czytamy w przesłaniu.
Jego sygnatariusze przypominają też o konsekwencjach pandemii koronawriusa. Pokazała ona, jak bardzo ludzie na świecie ze sobą powiązaniu, uświadamiając nam zarazem, jak kruchy jest nasz dobrobyt i zdrowie.
Pomysłodawcą Czasu Stworzenia i związanych z tym ekologicznych inicjatyw jest prawosławny patriarchat Konstantynopola. Rozpoczyna się on 1 września Dniem Stworzenia i trwa do 4 października.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.