„Nie zgadzam się na charakteryzowanie ewangelizacji jako rodzaju agresji kulturowej” – podkreślił biskup pomocniczy Los Angeles Robert Barron, który zaangażował się w obronę św. Junipera Serry, apostoła Kalifornii.
Dziedzictwo tego XVIII-wiecznego franciszkańskiego misjonarza jest od kilku miesięcy obiektem agresywnego ataku organizacji lewicowych zarzucających zakonnikowi firmowanie opresyjnego systemu kolonialnego. Z tego powodu w ostatnim czasie demonstranci zniszczyli statuy tego świętego w kilku miejscach na terenie Kalifornii.
Bp Barron modlił się w misji Santa Inés w kalifornijskim Solvang, niedaleko Santa Barbara. Chociaż misja ta nie została założona przez samego o. Serrę, zawdzięcza swoje istnienie jego ewangelizacyjnemu dziedzictwu. „Kościół rozumie uzasadnione obawy niektórych protestujących. Tak, jesteśmy zaniepokojeni rasizmem, uciskiem, naprawieniem krzywd społecznych” – stwierdził biskup w homilii podczas Mszy św. polowej na terenie misji. „To, czego nie rozumiem, to oczernianie reputacji i pamięci tego wielkiego świętego, reprezentowanego przez ten posąg” – dodał, wzbudzając entuzjazm wśród zgromadzonych na modlitwie przedstawicieli franciszkańskiej wspólnoty, do której należał św. Juniper.
„Ludzie kładą u stóp Junipery Serry wszystko, co oburza ich w 18-wiecznym hiszpańskim kolonializmie. I bądźmy szczerzy – było w tym kolonializmie wiele złego. Ale nie zgadzam się na charakteryzowanie ewangelizacji jako rodzaju agresji kulturowej” – zaznaczył duchowny. Skrytykował porównanie przez niektórych działaczy św. Serry do Adolfa Hitlera, a oskarżanie zakonnika o ludobójstwo uznał za „po prostu fałszywe”.
Bp Barron zwrócił uwagę, że sam o. Serra postrzegał dzielenie się wiarą katolicką jako dzielenie się „cennym darem” – darem, któremu sam bezinteresownie poświęcił życie, przekazując go innym.
Podczas Mszy grupa około 20 osób sprzeciwiała się obecności pomnika św. Serry i wezwała do jego usunięcia z terenu misji. Po stronie kontrmanifestantów byli m.in. członkowie Rycerzy Kolumba, którzy uniemożliwili demonstrantom zakłócenie Eucharystii.
W XVIII wieku hiszpański zakonnik franciszkański o. Serra założył dziewięć misji katolickich – od San Diego do San Francisco – na obszarze, który później stał się stanem Kalifornia. O. Serra pomógł nawrócić tysiące rdzennych Kalifornijczyków na chrześcijaństwo i nauczył ich nowych technologii rolniczych. Zapisy historyczne jednoznacznie dowodzą, że misjonarz bronił tubylców przed nadużyciami ze strony hiszpańskiego wojska i europejskich osadników.
Błogosławionym ogłosił misjonarza 25 września 1988 w Rzymie Jan Paweł II. Papież Franciszek podczas Mszy św. w katedrze Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, 24 września 2015 roku, ogłosił franciszkanina świętym.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.