Poznań: V Dni Kultury Prawosławnej

Liturgia prawosławna, wykłady o aniołach w tradycji Słowian, występ łemkowskiego zespołu z Gorlic, pokaz filmu, wystawa fotograficzna oraz warsztaty pisania ikon odbędą się w Poznaniu podczas rozpoczynających się 20 października V Dni Kultury Prawosławnej. Tematem tegorocznego festiwalu są „Anioły i demony”.

– Wśród chrześcijan dualistyczne myślenie o aniołach i demonach, czyli o przenikających się siłach dobra i zła, jest popularne, natomiast mniej znane jest ujęcie prawosławne. Zaproszeni przez nas wybitni specjaliści przedstawią tę problematykę podczas wykładów – mówi KAI Przemysław Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, która organizuje Dni Kultury Prawosławnej. Wśród prelegentów będą: Aleksander Naumow z Wenecji, ks. Jerzy Tofiluk z Warszawy i o. Paweł Gużyński OP.

Przemysław Prasnowski zauważa, że ciekawie zapowiada się wystawa fotograficzna dokumentująca mało znany w Polsce dekret rządu polskiego z 1938 r. o zniszczeniu cerkwi na terenach Chełmszczyzny i Podlasia. Jak podkreśla jeden z organizatorów kulturalnego wydarzenia, ważny jest tutaj kontekst historyczny oraz współczesne stosunki polsko-ukraińskie, które nadal wywołują wiele emocji. Wystawę poprzedzi wykład Grzegorza Kuprianowicza.

Sobotnią liturgię w cerkwi pw. św. Mikołaja w Poznaniu poprowadzi o. Paweł Minajew. Cappella Gedanensis wykona „Liturgię św. Jana Chryzostoma” P.I. Czajkowskiego. – Co istotne i rzadko spotykane, „Liturgia” zabrzmi w cerkwi, a nie, jak zazwyczaj, w sali koncertowej – podkreśla Prasnowski.

Film dokumentalny „Koniec pieśni” w reżyserii Piotra Borowskiego przedstawi akcenty nawiązujące do kultury prawosławnej.

Będzie można także wziąć udział w warsztatach pisania ikon. Poprowadzi je Iza Murza, która pisze ikony dla poznańskiej cerkwi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, z wyjątkiem warsztatów pisania ikon.

Dni Kultury Prawosławnej potrwają do soboty 23 października. Fundacja Barak Kultury organizuje je po raz piąty.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama