Kościół w Kenii będzie miał swoją telewizję

Na konsultanta wybrana została s. Agnes Lucy Lando, zaangażowana również w działania ekumeniczne.

Po latach starań, katolicka telewizja Ukweli Kenya, której motto brzmi: "Nieść ludziom Chrystusa i ludzi prowadzić do Chrystusa" otrzymała od Urzędu Komunikacji Kenii (CA) licencję na komercyjne niekodowane nadawanie programów.

Na konsultanta we wspieraniu Konferencji Biskupów Katolickich w Kenii (KCCB) w ustanowieniu krajowej katolickiej stacji telewizyjnej została ustanowiona s. prof. Agnes Lucy Lando, ze zgromadzenia Maryi z Kakamega. Siostra Lando jest również dyrektorem ds. Badań i Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Daystar w Nairobi.

Jak przyznał przewodniczący Komisji  ds. Komunikacji Społecznej przy KCCB, bp Joseph Obanyi, pod którego kierownictwem został zrealizowany projekt biskupi "są zachwyceni, że w końcu posiadają własną ogólnokrajową stację telewizyjną". Dodał, że Ukweli TV, wkrótce rozpocznie nadawanie programów, wzywając zarazem chrześcijan  do wspierania nowej telewizji. Podziękował przy tym s. Lando za jej zaangażowanie i pomoc biskupom w realizacji tego medialnego projektu.

Kościół w Kenii będzie miał swoją telewizję   CMNK bp Joseph Obanyi



Telewizja Ukweli, ma swoją siedzibę w Narodowym Centrum Młodzieży (Mji-Wa Furaha) przy Thika Road w Nairobi.

Siostra Lando podziękowała biskupom za okazane zaufanie, w rozwinięcie przez nią nowego projektu telewizyjnego, pomimo jej równoczesnego zaangażowania naukowego na Daystar University, który nie jest instytucją katolicką.

Przyznała, że pełnionych przez siebie zadaniach widzi „element ekumenizmu, w którym różne wyznania współpracują ze sobą dla wspólnego dobra ludzkości i dla głoszenia dobrej nowiny".

S. Lando dodała równie, że na powstanie nowej stacji telewizyjnej miało wpływ ​​zamknięcie kościołów na początku roku z powodu pandemii Covid-19.

„Nastąpiło gwałtowne rozdzielenie pasterzy od owiec” - mówi zakonnica. „Biskupi pragnęli pozostać w kontakcie z chrześcijanami. W związku z tym zaapelowali o przyspieszenie tworzenia Ukweli TV, tak aby mogła być wykorzystywana jako narzędzie ewangelizacji i docierać do chrześcijan z przesłaniem nadziei i zachęty ”.

Wicekanclerz Daystar, prof. Laban Ayiro, pochwalił s. Lando jako przywódczynię, która kieruje się własnymi siłami, jest odpowiedzialna i posiada zdolności wymagane do prowadzenia stacji telewizyjnej ze względu na jej kwalifikacje profesora komunikacji i zaangażowania w sprawy Kościoła.

Dla wicekanclerz Daystar, prof. Laban Ayiro, nominacja s. Lando jest pozytywnym sygnałem. Wyraziła przy tym pragnienie, aby Uniwersytet Daystar kontynuował współpracę z Kościołem katolickim w Kenii.

„W Daystar przyjęliśmy podejście wielowyznaniowe w naszej pracy. Byłoby dobrze, gdyby biskupi mogli przygotować więcej członków duchowieństwa i zgromadzeń zakonnych w obszarach komunikacji, zarządzania i przywództwa, którego potrzebę wymusiła pandemia Covid-19 ”- uważa prof. Ayiro.

O siostrze Lando również w poniższym reportażu z 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»