Izba Lekarska we Francji stanowczo sprzeciwia się propozycji nowego prawa, która przesuwa próg aborcji na życzenie z 12 na 14 tydzień ciąży, a personel medyczny pozbawia prawa do sprzeciwu sumienia. Jest to pozarządowa inicjatywa parlamentarna, która w ubiegły czwartek (8 października) została przyjęta w izbie deputowanych.
W wydanym w ubiegłą sobotę oświadczeniu Izba Lekarska zauważa, że wbrew intencjom parlamentarzystów, nowe prawo nie sprawi, że aborcja stanie się we Francji łatwiej dostępna. Zniesienie natomiast klauzuli sumienia jest nieuzasadnione i stanowi bardzo niepokojący sygnał.
Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Izby Lekarskiej nowe prawo jest przejawem niezrozumienia roli lekarza. Skoro zmusza się go do wykonywania niektórych czynności, to jego rola została sprowadzona do świadczenia usług. Lekarz tymczasem – podkreśla Patrick Bouet – ma prawo oświadczyć, że w niektórych okolicznościach staje wobec konfliktu wartości. Wyobraźmy sobie, że podczas kryzysu Covid pojawiłoby się prawo, które zakazywałoby przyjmowania pacjentów powyżej 80-tego roku życia. Czy w takiej sytuacji też mielibyśmy się zastosować do takiego nakazu? – pyta retorycznie przedstawiciel francuskich lekarzy. Jego zdaniem zniesienie klauzuli negatywnie wpłynie też na poczucie bezpieczeństwa u samych kobiet, które odtąd nie będą wiedzieć, czy lekarz dokonujący aborcji nie czyni tego wbrew swym najgłębszym przekonaniom.
Izba Lekarska w ostrych słowach krytykuje też postawę rządu, który nie zajął jasnego stanowiska w sprawie projektu nowego prawa i nie przygotował się na parlamentarną debatę w tej sprawie, choć była ona od dawna zaplanowana.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Po 11 latach kadencji Justin Welby w niesławie opuścił 6 stycznia urząd arcybiskupa Canterbury.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.