Zakończyła się konferencja na rzecz wolności religii lub przekonań

We wtorek zakończyła się dwudniowa, przeprowadzona wirtualnie, Konferencja Ministerialna na rzecz wolności religii lub przekonań organizowana w tym roku przez Polskę. W wydarzeniu wzięli udział m.in. szef MSZ Zbigniew Rau i amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Trzecia edycja konferencji, z powodu trwającej pandemii koronawirusa, odbyła się w formie wirtualnej. Konferencję zainaugurowały wystąpienia sekretarza stanu USA i szefa polskiej dyplomacji.

Podczas konferencji szef polskiego MSZ wskazywał m.in. na ochronę osób prześladowanych ze względu na religię jako na obszar szczególnego zaangażowania Polski na arenie międzynarodowej, w którym rząd zamierza kontynuować aktywne działania. Przypomniał, że to z inicjatywy Polski dzień 22 sierpnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień upamiętniający ofiary aktów przemocy na tle religijnym, który został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W drugim dniu konferencji wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk zwracał uwagę na rolę organizacji pozarządowych w walce na rzecz ochrony prawa do wolności religii lub przekonań.

Drugiego dnia odbyły się trzy sesje poświęcone: ochronie wolności religii lub przekonań w dobie pandemii COVID - 19, relacji pomiędzy wolnością religii lub przekonań a zrównoważonym rozwojem oraz związkom pomiędzy zapewnieniem wolności religii lub przekonań a bezpieczeństwem.

W sesjach wzięli udział m.in. przedstawiciele ONZ, amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej, eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, OBWE.

Dyskusje obserwowali również przedstawiciele ponad 3000 organizacji z całego świata.

Konferencja na rzecz wolności religijnej odbywa się od 2018 r. Poprzednia edycja miała miejsce w lipcu ubiegłego roku w Waszyngtonie.

Tegoroczna edycja początkowo miała odbyć się w dniach 14-16 lipca, jednak została przesunięta z powodu pandemii koronawirusa.

Celem tego wydarzenia, które od dwóch lat wspierają administracje amerykańska i polska, jest m.in. poprawa jakości życia prześladowanych i dyskryminowanych społeczności, promowanie dialogu społecznego i walka z prześladowaniami na tle religii lub wyzwania w skali globalnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA

Reklama

Reklama

Reklama