Trwajcie w mojej miłości - czuwanie

Modlitewna podróż na osiem dni Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 r. Materiały przygotowane przez Wspólnotę Monastyczną z Grandchamp w Szwajcarii.

Formując jedno ciało

„Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem”
(J 15,12b)

CZYTANIE:  Kol 3,12-17

Miłość w jednym Ciele

Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Kolosan

Jako wybrańcy Boga, święci i umiłowani, obleczcie się więc w serdeczne współczucie, dobroć, pokorę, uprzejmość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i przebaczając sobie nawzajem, jeśli ktoś miałby zarzut przeciw drugiemu. Tak jak Pan darował wam, tak i wy czyńcie. 

Nade wszystko zaś obleczcie się w miłość, która jest więzią doskonałości. A pokój Chrystusa niech panuje w waszych sercach, bo do niego zostaliście powołani w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni. 

Słowo Chrystusa niech mieszka w was obficie. Z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie jedni drugich psalmami, hymnami i natchnionymi pieśniami, z wdzięcznością śpiewając w waszych sercach Bogu. I wszystko, czego dokonalibyście słowem lub czynem, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.

Oto słowo Boże

PSALM RESPONSORYJNY: Ps 103,11-16 

Pan lituje się nad nami

Refren: Bóg jest łaskawy, pełen miłosierdzia.

Jak bowiem niebiosa górują nad ziemią, 
tak wielka jest Jego łaska dla tych, którzy się Go boją. 
Jak daleko jest wschód od zachodu, 
tak oddalił od nas nasze winy. 

Refren: Bóg jest łaskawy, pełen miłosierdzia.

Jak ojciec lituje się nad swoimi dziećmi, 
tak Pan lituje się nad tymi, którzy się Go boją. 
Wie przecież, z czego powstaliśmy, 
pamięta, że jesteśmy prochem. 

Refren: Bóg jest łaskawy, pełen miłosierdzia.

Dni człowieka są jak trawa, 
kwitnie on jak kwiat polny. 
Ledwie wiatr powieje na niego – już go nie ma, 
nawet ślad po nim nie zostaje.

Alleluja, alleluja, alleluja.

Daję wam nowe przykazanie, 
abyście się wzajemnie miłowali jak Ja was umiłowałem.

Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA:  J 13,1-15; 34-35

Miłujcie się wzajemnie

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Przed świętem Paschy Jezus, wiedząc, że nadeszła Jego godzina, aby przeszedł z tego świata do Ojca, umiłował swoich w świecie, i to umiłował ich do końca. 

Podczas wieczerzy, gdy w sercu Judasza, syna Szymona Iskarioty, diabeł wzniecił zamiar, aby Go wydać, Jezus, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od stołu, złożył szaty, wziął prześcieradło i nim się przepasał. Potem nalał wody do misy i zaczął myć nogi uczniów, i wycierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł do Szymona Piotra. Ten powiedział do Niego: Panie, Ty mi będziesz mył nogi? Jezus mu oznajmił: Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, zrozumiesz to później. Powiedział Mu Piotr: O nie, nie będziesz nigdy mył moich nóg. Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną. Powiedział więc do Niego Szymon Piotr: Panie, nie tylko moje nogi, ale także ręce i głowę. Odpowiedział mu Jezus: Wykąpany nie ma potrzeby się umyć, chyba że nogi, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy. Wiedział bowiem, kto ma Go wydać, dlatego powiedział: Nie wszyscy jesteście czyści. 

Kiedy umył im nogi, założył szaty, znowu zajął miejsce przy stole i powiedział do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy nazywacie Mnie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo Nim jestem. Jeśli więc Ja, Pan i Nauczyciela, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam przykład, abyście i wy czynili, co Ja wam uczyniłem. [...]

Nowe przykazanie wam daję, abyście się wzajemnie miłowali. Jak Ja was umiłowałem, tak i wy miłujcie jedni drugich. Po tym wszyscy poznają, że jesteście Moimi uczniami, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.

Oto słowo Pańskie

Rozważanie

W przeddzień śmierci Jezus ukląkł, aby umyć nogi swoim uczniom. Znał trudy wspólnotowego życia oraz znaczenie przebaczenia i wzajemnej służby. „Jeśli cię nie umyję” – powiedział do Piotra – „nie będziesz miał udziału ze mną”.

Piotr przyjął Jezusa u swoich stóp; został umyty i dotknięty pokorą i łagodnością Chrystusa. Później podążał za przykładem Jezusa i służył wspólnocie wiernych wczesnego Kościoła.

Jezus pragnie, aby życie i miłość krążyły w nas jak soki w winorośli, tak aby wspólnoty chrześcijańskie stanowiły jeden krzew. Ale dziś, podobnie jak kiedyś, nie jest łatwo żyć razem. Często mamy własne ograniczenia. Czasami nie potrafimy kochać tych, którzy są nam bliscy we wspólnocie, parafii lub rodzinie. Są chwile, kiedy nasze relacje całkowicie się rozpadają .

W Chrystusie jesteśmy wezwani, byśmy nieustannie byli przyodziewani we współczucie. Świadomość, że Bóg nas kocha, pobudza nas do przyjmowania siebie nawzajem z naszymi mocnymi i słabymi stronami. Wówczas Chrystus jest pośród nas.

 

„Nie posiadając prawie nic, czy jesteś sprawcą pojednania w tej wspólnocie miłości, która jest Ciałem Chrystusa, Jego Kościołem? […] Nie jesteś już sam we wszystkim, co robisz razem ze swoimi braćmi i siostrami. Wraz z nimi jesteś wezwany do życia przypowieścią o wspólnocie.”

Źródła Taizé

Modlitwa

Boże, nasz Ojcze,
objawiasz nam swoją miłość przez Chrystusa 
i przez naszych braci i siostry.
Otwórz nasze serca, abyśmy mogli akceptować się wzajemnie 
i mimo naszych różnic żyć we wspólnocie.
Pozwól nam żyć w jedności,
aby zajaśniał dar, którym jest każda osoba.
Bądźmy odbiciem Trójjedynego Boga.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |