Armia, która na początku lutego bezprawnie przejęła władzę w Birmie, aresztowała w stanie Kaczin trzech pastorów z kościoła baptystów. Powodem zatrzymania była zorganizowana przez nich ekumeniczna modlitwa o pokój. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich kościołów chrześcijańskich obecnych w tym kraju. Władze uznały je za działalność wywrotową.
Trzej aresztowani duchowni to: Koshan Singsar, Z Kaw Htinah i M Hawng Di. Pastorom postawiono zarzuty działalności rewolucyjnej przeciwko państwu i jego przedstawicielom. Artykuł na podstawie którego ich zatrzymano mówi także o działalności terrorystycznej i atakach na funkcjonariuszy państwa. „Te oskarżenia są absurdalne. Wojskowa junta musi czuć się bardzo słaba skoro boi się zwykłej modlitwy” – powiedział jeden z księży z Kaczin, który ze względów bezpieczeństwa wolał zachować anonimowość.
Jego zdaniem reżim nie chce pokoju, a jego jedynym celem jest utrzymanie władzy za wszelką cenę i wykorzystanie zasobów gospodarczych Birmy dla własnych korzyści. „Modlitwa nie jest rewolucyjna, jest wyrazem ufności Bogu. Zastraszające pokazowe akcje nie powstrzymają nas przed dalszym błaganiem o dar pokoju dla naszej umęczonej ojczyzny” – dodał kapłan.
Według Stowarzyszenia Pomocy Więźniom Politycznym w birmańskich więzieniach, pomimo ostatnich zwolnień, nadal przetrzymywanych jest ponad 5 tys. więźniów politycznych. Wśród nich znajduje się wielu parlamentarzystów legalnie wybranych w wyborach w listopadzie 2020 roku oraz przywódczyni demokratów Aung San Suu Kyi, która jest przetrzymywana na podstawie sfabrykowanych dowodów.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.