19 lutego 2011 r. o godzinie 11.00 w sopockim kościele ewangelicko – augsburskim p.w. Zbawiciela odbędzie uroczysta konsekracja i wprowadzenie w urzędowanie biskupie nowowybranego przez Synod Diecezjalny Biskupa Elekta ks. prof. dr hab. Marcina HINTZA, dotychczasowego proboszcza w Częstochowie, a obecnie proboszcza w Sopocie.
Konsekracji i przekazania sukcesji apostolskiej dokonają: Zwierzchnik Kościoła w Polsce NPW Ks. Biskup Jerzy Samiec z Warszawy wraz ze swoim zastępcą NPW Ks. Biskupem Tadeuszem Szurmanem z Katowic, NPW Ks. Biskupem Karlo Kalialli Biskupem Turku (Åbo) w Finlandii oraz w asyście krajowych i zagranicznych biskupów.
W ramach uroczystego nabożeństwa konsekracyjnego odbędzie się także pożegnanie dotychczasowego Biskupa Diecezjalnego NPW Ks. Biskupa Michała Warczyńskiego (66), który ten urząd sprawował przez ostatnich 19 lat (konsekrowany w dniu 7 marca 1992 r. w Sopocie przez ks. biskupa Jana Szarka, ks. biskupa Kalevi Toiviainen - biskupa diecezji Mikkeli w Finlandii (konsekrowany 1978) i ks. biskupa Pawła Anweilera – biskupa Diecezji Cieszyńskiej).
Współkonsekrator ks. biskupa prof. dr. hab. Marcina Hintza, fiński biskup, ks. biskup Karlo Kalialli był konsekrowany w tegoroczne Święto Epifanii w archikatedrze w Turku (Åbo), w najstarszej siedzibie fińskich arcybiskupów i prymasów (1215 r.) przez Prymasa Finlandii - Arcybiskupa Turku ks. Kari Mäkinen. Współkonsekratorami byli: diecezjalni biskupi Finlandii, anglikański biskup David Hamid, biskupi: Arri Kugappi z Rosyjskiego Kościoła Luterańskiego Ingri, arcybiskup Estońskiego Kościoła Luterańskiego Anders Poeder a także luterański Biskup z El Salvadoru Medardo E.Gomes Soto.
Kościół Finlandii wraz z innymi Kościołami luterańskimi Skandynawii i Kościołami nadbałtyckimi (Kościół Łotewski ma status obserwatora) wraz z Kościołem Anglikańskim podpisali tzw. „Deklarację z Porvoo”, na mocy której anglikanie i luteranie są w jedności urzędu Kościoła (sukcesja apostolska) oraz we wspólnocie Stołu Pańskiego i ambony.
Kościół Rzymsko-Katolicki zgodnie w wypowiedzią papieża Leona XIII w bulli z roku 1896: „Apostolicae cure" o święceniach anglikańskich pisze: "...oświadczamy i ogłaszamy, że święcenia udzielane w obrządku anglikańskim stały się całkowicie nieważne i nie posiadają żadnego znaczenia". Podobnie wypowiedział się o święceniach luterańskich.
Natomiast Kościół Starokatolicki Utrechtu, który jest w komunii z Kościołem Anglikańskim i którego ważności święceń nie kwestionuje Rzym, wypowiedział się w piśmie z dnia 2.06.1925 r. skierowanym do anglikańskiego Arcybiskupa Canterbury, że Kościół holenderski po długich badaniach i poważnych studiach doszedł do przekonania, że w Kościele Anglikańskim nie została przerwana sukcesja apostolska, a także formularz święceń biskupich Edwarda VI musi być uznany za ważny". Stąd Kościól Starokatolicki Utrechtu jest reprezentowany przy święceniach anglikańskich i odwrotnie, a Kościół Anglikański jest w jedności z luteranami skandynawskimi i nadbałtyckimi, a poprzez nich z luteranami polskimi i luteranami innych Krajów, których Kościoły formalnie jeszcze nie podpisały deklaracji z Poorvo.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.