W trakcie spotkania rozmawiano o wysiłkach na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, o działaniach zmierzających do zakończenia pandemii Covid-19 oraz o znaczeniu wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joseph R. Biden spotkał się 25 października z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I. Pogratulował mu trzydziestu lat „moralnego i duchowego przywództwa jako Patriarchy Ekumenicznego”. Wyraził też zadowolenie z powodu szybkiego powrotu patriarchy do zdrowia. Jak poinformowano spotkanie w Gabinecie Owalnym Białego Domu w Waszyngtonie przebiegało w „ciepłej i serdecznej atmosferze”.
Po przybyciu do Waszyngtonu 24 października patriarcha został przyjęty na obserwację do szpitala Uniwersytetu George’a Washingtona, po tym jak źle się poczuł na krótko przed liturgią w katedrze św. Zofii. Dzień później rano po obserwacji medycznej został zwolniony i wznowił program swojej wizyty apostolskiej w USA.
W trakcie spotkania rozmawiano o wysiłkach na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, o działaniach zmierzających do zakończenia pandemii Covid-19 oraz o znaczeniu wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka.
Patriarcha ekumeniczny zauważył, że potrzeba odpowiedzi ze strony przywódców politycznych na zmiany klimatyczne jest szczególnie aktualna w świetle zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.
Bartłomiej podziękował również prezydentowi Bidenowi za zdecydowaną reakcję na pandemię oraz za gotowość do wsparcia krajów rozwijających się w zapewnieniu szczepionek na Covid-19.
Na koniec patriarcha ekumeniczny wyraził szczerą nadzieję na ponowne otwarcie prawosławnego seminarium duchownego na wyspie Halki koło Stambułu, które zostało przymusowo zamknięte pięćdziesiąt lat temu.
Podczas spotkania podkreśliło kluczową rolę, jaką odgrywają wspólnoty religijne w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom, przed którymi wszyscy stoimy, jak również trwającą od dziesięcioleci przyjaźń i partnerstwo pomiędzy prezydentem Bidenem a patriarchą ekumenicznym.
Na koniec patriarcha ekumeniczny wyraził szczerą nadzieję na ponowne otwarcie seminarium duchownego w Halki, które zostało przymusowo zamknięte pięćdziesiąt lat temu.
W godzinnym spotkaniu wzięli także udział: metropolita Chalcedonu Emmanuel (Adamakis), arcybiskup Ameryki Patriarchatu Konstantynopolitańskiego Elpidophoros Lambriniadis oraz wikariusz generalny archidiecezji o. Alexander Karloutsos.
Bartłomiej I spotkał się także z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem w Departamencie Stanu. Ponadto duchowy zwierzchnik prawosławia wygłosił przemówienie w Muzeum Biblii za pośrednictwem wideokonferencji. Wieczorem wziął udział w kolacji na Uniwersytecie Georgetown, której gospodarzami byli jego rektor John J. DeGioia oraz kardynał Wilton Gregory z Waszyngtonu.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."