Święci Cyryl i Metody zapraszają nas do wypracowania odpowiedzialności za Europę – mówiono podczas nieszporów ekumenicznych ku czci apostołów Słowian i patronów Starego Kontynentu.
Ekumeniczne nieszpory odbyły się w Poznaniu w wigilię ich patronalnego święta. Organizuje je od kilku lat Poznańska Grupa Ekumeniczna.
Nabożeństwu z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich przewodniczył w niedzielę ks. protoprezbiter Paweł Minajew, proboszcz parafii prawosławnej w Poznaniu. Uroczystość odbyła się w kościele św. Wojciecha, gdzie znajdują się figury świętych Cyryla i Metodego.
W homilii ks. prałat Jan Stanisławski – reprezentujący metropolitę poznańskiego, abp. Stanisława Gądeckiego – zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko odcinania się współczesnej Europy od chrześcijańskich korzeni.
„Współcześni budowniczowie Starego Kontynentu ostentacyjnie odcinają się od chrześcijańskiego dziedzictwa, tworząc przerażającą pustkę, której skutki już dzisiaj są widoczne” – zauważył ks. Stanisławski.
Kaznodzieja podkreślił także, że jedynym narzędziem ewangelizacji jest Słowo Boże, które trzeba ponownie odkryć i przełożyć na życie. „Dzisiaj potrzebna jest wiara zdolna do złożenia świadectwa. Cyryl i Metody odnieśli sukces, bo wybrali właśnie tę drogę” – podkreślił ks. Stanisławski.
Bracia sołuńscy pochodzili z greckich Salonik. W drugiej połowie IX wieku rozpoczęli misję ewangelizacyjną na terenie Moraw. Cyryl był twórcą najstarszego pisma staro-cerkiewno-słowiańskiego głagolicy oraz autorem przekładu na ten język Pisma Świętego. Metody, jako arcybiskup Moraw, wprowadził za zgodą Rzymu język słowiański do liturgii.
Cyryl zmarł w 869 roku w Rzymie, a jego młodszy brat Metody – w 885 roku w Welehradzie na Morawach. W 1980 roku Jan Paweł II ogłosił ich patronami Europy, obok św. Benedykta z Nursji.
Patronalne święto Cyryla i Metodego obchodzone jest 14 lutego. Od kilku lat w wigilię święta Poznańska Grupa Ekumeniczna, zrzeszająca duchownych sześciu Kościołów, organizuje w stolicy Wielkopolski uroczyste nieszpory ku czci Apostołów Słowian.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.