„Z wielkim bólem i ze złamanym sercem zwracam się do Waszej Świątobliwości” – napisał do patriarchy Cyryla pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów prawosławny duchowny prof. Ioan Sauca.
Tragiczna sytuacja wojny na Ukrainie przyniosła ogromne cierpienie i ofiary śmiertelne. Wielu z naszych braci i sióstr musiało opuścić swoje domy – w tym osoby starsze, kobiety i dzieci – aby ratować swoje życie”– zauważył Sauca.
Duchowny przekazał, że codziennie otrzymuje listy z różnych części świata z prośbą o zwrócenie się do patriarchy Cyryla o mediację, aby wojna została przerwana, a cierpienie zakończone. „W tych czasach beznadziei wielu patrzy na Ciebie jako na tego, który może dać znak nadziei na pokojowe rozwiązanie” – napisał Sauca. „Piszę do Waszej Świątobliwości jako pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów, ale także jako duchowny prawosławny. Proszę, podnieście głos i przemówcie w imieniu cierpiących braci i sióstr, z których większość jest również wiernymi naszego Kościoła prawosławnego”.
Chrześcijanie Zachodu obchodzili 2 marca Środę Popielcową, dzień pokuty na początku Wielkiego Postu. Kościoły prawosławne będą obchodzić 6 marca Niedzielę Przebaczenia, a 7 marca rozpoczną Wielki Post. „Te ważne momenty w naszych kalendarzach liturgicznych wzywają nas do pokuty, pokoju i pojednania” – napisał Sauca. „Celebrując te duchowe chwile, z synowskim szacunkiem i rozwagą piszę do Waszej Świątobliwości, aby zainterweniował i pośredniczył w rozmowach z władzami w celu przerwania tej wojny, rozlewu krwi i cierpienia oraz aby podjął wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju poprzez dialog i negocjacje”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.