Życzenia dla kobiet 8 III zakłócają post?

Do składania życzeń paniom w najbliższą niedzielę, 6 a nie zaraz po rozpoczęciu w Cerkwi Wielkiego Postu, we wtorek 8 marca, zachęca wiernych Rosyjski Kościół Prawosławny. W dzisiejszym wywiadzie udzielonym agencji „Interfax” powiedział o tym przewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem ks. Wsiewołod Czaplin.

Jego zdaniem Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca lepiej spędzić w świątyni, gdyż w tym roku przypada on na jeden z najbardziej surowych pod względem wyrzeczeń dni Wielkiego Postu. „Wtorek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu poświęcony jest pokucie. Tego dnia wieczorem czyta się Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety. Kanon pozwala człowiekowi wyznać swoje grzechy, żałować za nie i prosić Pana o zdolność do poprawy”- powiedział Wsiewołod Czaplin.

Zdaniem przedstawiciela Cerkiw charakter tego dnia nie pozwala na inne poza pokutą formy modlitwy. ,,Jeśli ktoś pragnie złożyć życzenia kobietom, to niech to uczyni najlepiej w jutrzejszą niedzielę, poprzedzającą rozpoczęcie Wielkiego Postu. Tego dnia, w niedzielę pojednania (praszczionnoje waskriesienije) ludzie odwiedzają się prosząc jeden drugiego o przebaczenie”- przypomniał. Według Czaplina Kościół nie ma nic przeciwko wyrażaniu dobrych uczuć wobec kobiet w dniu 8 marca lub każdego innego dnia. Jednocześnie przypomniał on, że zgodnie z prawosławną tradycją kobietom składa się życzenia w dzień „Świętych Kobiet Przynoszących Olejki do Grobu Chrystusa”. Przypada on w trzecią niedzielę wielkanocną, w tym roku 8 maja.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.