Przygotowania prawosławnych do Wielkiego Postu

W Rosji dobiega końca maslenica, czyli tydzień bezpośredniego przygotowania do okresu Wielkiego Postu.

Owe tradycje ludowe są związane z wszelkiego rodzaju zabawami, konkursami i spożywaniem specjalnych potraw, z których najważniejsze są bliny. Każdy dzień maslenicy zapowiada jeden tydzień Wielkiego Postu. Wiernym zaleca się praktykowanie dzieł miłosierdzia i powstrzymanie od potraw mięsnych mimo urządzanych zabaw, festynów i spożywania specjalnych, ale bezmięsnych potraw. Symbolem kulinarnym są bliny z powidłami, dżemem, kawiorem. Maslenicę zakończy jutrzejsza Niedziela Przebaczenia.

Każdy wierny prawosławny pragnący szczerze i z czystym sercem rozpocząć przeżywanie Wielkiego Postu, zaczynającego się w najbliższy poniedziałek 3 marca, powinien prosić o przebaczenie wszystkich, wobec których zawinił, i z serca przebaczyć tym, którzy proszą go o przebaczenie. W tym roku rosyjscy prawosławni będą przeżywali Wielkanoc wspólnie z katolikami 20 kwietnia, ponieważ tegoroczne wyliczenia kalendarzy juliańskiego i gregoriańskiego są zgodne.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.