Kim dla muzułmanów jest Maryja? Co mówi o niej Koran? Czy może Ona pomóc w kroczeniu drogą pokoju pomiędzy religiami? Na te i inne pytania odpowiada film "Muzułmanie o Maryi"
Podstawę przesłania tego filmu Net For God (Co to jest Net for God? - zobacz TUTAJ) stanowi Koran - święta księga islamu. Film prezentuje wypowiedzi muzułmanów oraz chrześcijańskich znawców islamu. Zapoznaje nas z historią Maryi, tak jak ją przedstawia Koran oraz ukazuje miejsce Maryi w religii islamu.
Dwie sury: dziewiętnasta, nosząca jej imię, „Sura Mariam”, oraz trzecia, zapraszają nas do zapoznania się
Historia Maryi w Koranie urywa się po narodzeniu Jezusa. Ale Koran wielokrotnie powraca do cnót i przywilejów Maryi: nie tylko została ona oczyszczona przez Boga i wybrana ponad wszystkimi kobietami świata (Sura 3, 42), ale także, jest Dziewicą w całym znaczeniu słowa, Dziewicą wiary i fiat, „najbardziej wierzącą” (Sura 66, 12), gdyż uwierzyła słowom swego Pana. Ona i Jej Syn są „cudem dla świata” (Sura 21, 91). Żadna inna kobieta nie ma praw do takiej pochwały.
Jezus, Syn Maryi
Aby głębiej wejść w wizję Koranu na temat Maryi, warto uściślić kilka punktów dotyczących Jezusa w Koranie:
Ale pojawiają się kategoryczne negacje dotyczące Jezusa w Koranie:
Jambour College, Bejrut, Liban;. 25 marca 2010 r. W lutym 2010, dzień 25 marca został ogłoszony przez parlament libański jako święto narodowe islamo-chrześcijańskie i dzień wolny od e. pracy dla całego kraju. Jest to precedens na skalę światową! Maryja pomostem między religiami
Opis zwiastowania Maryi opowiedziany jest tymi samymi słowami w pismach chrześcijańskich i muzułmańskich. „Niech mi się stanie według Twego Słowa”, odpowiada Maryja aniołowi Gabrielowi.
Ta właśnie odpowiedź Maryi gromadzi chrześcijan i muzułmanów w Libanie. Z inicjatywy dwóch mężczyzn: chrześcijanina maronity Naji El Khoury oraz muzułmanina Cheikh Mohammad Nokkari, dawnego dyrektora Dar-el-Fatwa, najwyższej sunnickiej instancji religijnej w Libanie, od 25 marca 2007 r., chrześcijanie i muzułmanie spotykają się na wspólną modlitwę w dniu zwiastowania.
W lutym 2010, dzień 25 marca został ogłoszony przez parlament libański jako święto narodowe islamo-chrześcijańskie i dzień wolny od pracy dla całego kraju. Jest to precedens na skalę światową!
Świadkowie wiary w filmie:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.