Pobłogosławili nową prezydent Węgier

Nowa prezydent Węgier, Katalin Novak, obejmując urząd potwierdziła swoje przywiązanie do „porządku wartości opartych na chrześcijaństwie”.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia na placu Kossutha przed budynkiem parlamentu w Budapeszcie powiedziała 14 maja, że zgodnie ze swymi osobistymi przekonaniami chce ona wspierać naród węgierski w przekazywaniu życia, w ochronie rodziny i życia ludzkiego od poczęcia, a także we wzajemnym szacunku i wsparciu dla słabszych.

W marcu 44-letnia Novak została wybrana na prezydenta Węgier większością dwóch trzecich głosów parlamentu, którego większość stanowią członkowie rządzącej partii Fidesz. Do czasu swojej nominacji była ministrem rodziny i jednym z czterech wiceprzewodniczących Fideszu. Matka trójki dzieci i praktykująca kalwinistka już wcześniej była jednym z najbliższych doradców premiera Viktora Orbana. Novak jest pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Węgier. Została wybrana na pięcioletnią kadencję.

Ceremonię na placu Kossutha poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne w ewangelickim kościele reformowanym na placu Kalwina. Uczestniczyli w nim m.in. poprzednik Novak, Janos Ader, premier Viktor Orban i marszałek parlamentu Laszlo Köver. Błogosławieństwa dla nowej prezydent kraju udzielili przedstawiciele licznych Kościołów chrześcijańskich, wśród nich biskup reformowany Zoltan Balog, katolicki arcybiskup Budapesztu kardynał Peter Erdö, biskup luterański Tamas Fabiny, grecko-prawosławny metropolita Arseniusz (Kardamakis) i metropolita Fülöp Kocsis z Kościoła grecko-katolickiego.

Na uroczystości do Budapesztu przybyli też patriarcha syryjsko-prawosławny Światowej Wspólnoty Kościołów reformowanych, Nalja Kassab. Swoje pisemne błogosławieństwo przesłał rabin Slomo Köves, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Żydowskich na Węgrzech. .

Jest to pierwszy raz, gdy katolicy, reformowani i ewangelicy „z towarzyszeniem żydowskiej modlitwy szabatowej” proszą o Boże błogosławieństwo dla głowy państwa, powiedział w kazaniu podczas nabożeństwa ekumenicznego bp Zoltan Balog, pełniący także funkcję pastoralnego przewodniczącego Synodu Węgierskiego Kościoła Reformowanego. Balog, pastor Kościoła reformowanego był węgierskim ministrem ds. zasobów ludzkich w latach 2012-2018. Prezydent Novak była szefem jego gabinetu w pierwszych latach jego urzędowania, po czym w 2014 r. objęła stanowisko sekretarza stanu ds. rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama