Ks. D’Errico: Na świecie wzrasta liczba męczenników

Na Światowym Indeksie Prześladowań organizacji Open Doors znalazło się aż 50 krajów. Pierwsze miejsce zajmuje Afganistan, który po zwycięstwie talibów wyprzedził Koreę Północną. Według najnowszych danych w ubiegłym roku intensywność napaści na chrześcijan rosła. Na świecie ponad 360 mln wyznawców Chrystusa jest przedmiotem intensywnych prześladowań i dyskryminacji z powodu wiary.

„Dziś na świecie także jest wielu męczenników, ale rzadko trafiają oni na pierwsze strony gazet” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Luigi D’Errico, proboszcz kościoła pw. Męczenników Ugandyjskich w Rzymie.

„Męczeństwo to nie tylko przeszłość, to teraźniejszość Kościoła, a papież Franciszek przypomina nam, że męczenników przybywa. Są też «niewidzialni męczennicy», ludzie najubożsi, których historie nie przebijają się do mediów. Męczennikami są w wielu krajach osoby niepełnosprawne, żyjące na marginesie społeczeństw, także z kulturowego punktu widzenia. Męczennikami jest wielu chrześcijan na świecie, także we Włoszech, myślę tu np. o koptyjskich Egipcjanach, którzy nie mogą swobodnie wyrażać swojej wiary. Nie wiadomo do końca, co dzieje się z wieloma chrześcijanami na całym świecie, np. w Nigerii. Czasy męczenników nie skończyły się, wręcz przeciwnie, prześladowania się nasilają.”

 

«« | « | 1 | » | »»