Żona prezydenta elekta Nigerii jest pastorem protestanckiego Odkupionego Chrześcijańskiego Kościoła Bożego.
Od 25 maja Nigeria będzie miała nowego prezydenta. Prezydentem elektem jest Bola Ahmed Tinubu, były gubernator Lagos i senator, który zastąpi na stanowisku prezydenta Muhammadu Buhari.
Tymczasem lokalne media prezentują sylwetkę przyszłej Pierwszej Damy tego najliczniejszego narodu Afryki. Żoną prezydenta-elekta Nigerii, jest Oluremi Tinubu. Była ona członkiem All Progressives Congress (APC), wcześniej pełniła funkcję pierwszej damy stanu Lagos.
TVC News Nigeria #Decision2023: Moment Senator Oluremi Tinubu Cast Her VoteCo ciekawe, podczas gdy jej mąż - muzułmanin - wygrał wybory z ramienia muzułmańskich wyborców, ona sama jest pastorem protestanckiego Odkupionego Chrześcijańskiego Kościoła Bożego (Redeemed Christian Church of God). Jest również założycielką fundacji, fundację New Era, której celem jest tworzenie ośrodków wszechstronnego rozwoju dzieci i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zdrowia środowiskowego i pracy społecznej.
Przyszła pierwsza dama zajmuje obecnie stanowisko senatorskie, reprezentując Centralny Okręg Senatorski Lagos w Nigeryjskim Zgromadzeniu Narodowym.
Urodzona 21 września 1960 r. w stanie Ogun, była najmłodszym z 12 dzieci w rodzinie. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie edukacji na Uniwersytecie w Ife.
Do polityki weszła w 2011 roku, kiedy została wybrana na senatora z Lagos Central. Angażowała się we wzmacnianie pozycji młodzieży i obronę jej praw, za pośrednictwem jej fundacji New Era.
Jest autorką kilku książek, z których jedną jest „The Journey of Grace – My Faith walk” (Podróż w Łasce - Moja droga wiary).
W wywiadzie dla Telewizji Continental Tinubu, we wrześniu 2020 r., przyznała, że przełomowym dla jej życia wiary był okres pobytu w USA, kiedy rodzina była rozdzielona, na uchodźctwie. To wtedy, wcześniej będąc anglikanką, przystąpiła do jednego z kościołów zielonoświątkowych.
Zostając później pierwszą damą Lagosu, przyznała, „jeśli zajmujesz pozycję, której nigdy w swoim życiu nie przewidziałeś, że kiedykolwiek będziesz zajmować, wierzysz, że jest to przywilej i Bóg musiał cię takim stworzyć. Musisz więc zwrócić się do Boga i zapytać „jak mam to zrobić” – powiedziała.
„Dzięki Bogu, zanim zostałam pierwszą damą, byliśmy na wygnaniu przez prawie pięć lat, a kiedy masz problem, jedyną osobą, do której się zwracasz, jest Bóg. Więc kiedy byłam w USA, chodziłam do kościoła, wtedy narodziłam się na nowo" - mówiła w wywiadzie.
Tinubu, będąc pastorką Odkupionego Chrześcijańskiego Kościoła Bożego, powiedziała, że nigdy nie doświadczyła żadnego konfliktu ze swoim mężem w związku z ich odmienną wiarą.
„Jedną z rzeczy, która była dla mnie głęboka, kiedy oboje poszliśmy zobaczyć się z moim ojcem, ten powiedział: "Jesteś muzułmaninem, mam nadzieję, że nie będziesz przeszkadzać mojej córce w chodzeniu do kościoła", a on obiecał, że tego nie zrobi. On szanuje moją wiarę, ja szanuję jego, więc nie ma konfliktu.
Nie powstrzymuje mnie przed modlitwą, nawet jeśli przychodzą pastorzy. Ma też wielu przyjaciół pastorów, których poznałem dzięki niemu" - przyznaje.
Przyszła pierwsza dama Nigerii dodaje też: „Mój mąż jest bardzo liberalny, jeśli chodzi o wiarę, będąc żoną muzułmanina, nigdy nie miałam problemu. Ale kiedy nadejdzie czas, aby założyć hidżab podczas jego wydarzeń, zrobię to, ale to nie zmieni mojej wiary".
Kandydat partii rządzącej Bola Tinubu został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w Nigerii w minioną środę. Rządząca w Tinubu Partia Kongresu All Progressives wezwała opozycję do zaakceptowania wyniku, po tym jak opozycja zażądała ponownego głosowania, twierdząc, że opóźnienia w przesyłaniu wyników wyborów stworzyły miejsce na nieprawidłowości.
Tinubu otrzymał 37% głosów, czyli prawie 8,8 mln, podczas gdy główny kandydat opozycji Abubakar zdobył 29% z prawie 7 mln.
Po ogłoszeniu zwycięstwa prezydent-elekt zwróci się do opozycji „Korzystam z okazji, by zaapelować do moich kolegów, abyśmy pozwolili nam połączyć siły. To jedyny naród, jaki mamy. To jeden kraj i musimy budować razem”.
Strona Oluremi Tinubu: https://www.oluremitinubu.com
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.