Rada Kościołów Sudanu Południowego wydaje oświadczenie o niestosowaniu przemocy

Rada Kościołów Sudanu Południowego wydała 10 marca oświadczenie, odnosząc się do mającej miejsce u początków lutego wizyty w tym kraju papieża Franciszka i arcybiskupa Justina Welby'ego.

Dokument jest wezwaniem do pokojowych sposobów rozwiązania problemów narodu. Autorzy oświadczenie wskazują, iż nie tylko chodzi o unikanie wojny, ale  "niestosowanie przemocy wzywa nas do nowego sposobu życia, który szanuje godność każdej osoby i integralność stworzenia”.

„Niestosowanie przemocy określa podstawową wartość Ewangelii, w której Jezus połączył wyraźne odrzucenie przemocy z mocą miłości i prawdy w działaniu na rzecz sprawiedliwości i pokoju”.

W oświadczeniu zauważono, że niestosowanie przemocy „to znacznie więcej niż brak przemocy". Zwrócono uwagę, że „jest to duchowość, konstruktywna siła, skuteczna metoda wywierania wpływu społecznego, skuteczna metoda transformacji społecznej i potężny sposób życia zaangażowany w dobro wszystkich”.

W oświadczeniu Rada Kościołów Sudanu Południowego „odrzuca wszelkie formy przemocy i zobowiązuje się do proroczego stanowiska przeciwko przemocy i niesprawiedliwości”.

„To nie jest bierne podejście (...) ale aktywne i prorocze reagowanie na wszelkie formy przemocy między jednostkami, rodzinami, klanami, plemionami oraz frakcjami politycznymi i wojskowymi, w tym na przemoc osadzoną w naszym życiu kulturalnym, społecznym i politycznym”.

Strona Rady Kościołów Sudanu Płd.: https://sscchurches.org/

«« | « | 1 | » | »»