Decydują się losy ekumenizmu

Jeśli chrześcijanie różnych wyzwań nie będą w stanie przemawiać jednym głosem w istotnych kwestiach etycznych, takich jak homoseksualizm, ekumenizm przestanie być wiarygodny.

To opinia przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurta Kocha. Według niego, właśnie dziś decydują się losy ekumenizmu.

„Jego przyszłość zależy od tego, czy będziemy mieć odwagę nazwać po imieniu przyczyny nowych podziałów. Jeszcze nie tak dawno naszym hasłem były słowa: wiara nas dzieli, łączy nas działanie. Dziś jest dokładnie odwrotnie” – podkreślił kard. Koch w Wenecji, na okolicznościowym kongresie z okazji 50-lecia ekumenicznej dykasterii w Kurii Rzymskiej.

„O ile trwa dialog w kwestiach doktrynalnych, w kwestiach etycznych nasze drogi się rozchodzą. Najlepszym przykładem tych tendencji jest kryzys przeżywany dziś przez Wspólnotę Anglikańską. Sprawia on, że anglikanie całymi grupami przechodzą do Kościoła katolickiego” – zaznaczył szwajcarski hierarcha.

Pomimo tych negatywnych uwag, kardynał nie przestaje mieć nadziei na powodzenie ruchu ekumenicznego. „Wydaje się nam, że stoimy w miejscu, czy wręcz cofamy się. Ale to samo czują również ludzie, którzy lecą samolotem. Po silnych wrażeniach startu samolot wznosi się wysoko ku niebu i podróżnym wydaje się, że stoją w miejscu. Tak jednak nie jest. Musimy wierzyć, że dotlecimy do celu ekumenicznej podróży” – powiedział kard. Koch.

«« | « | 1 | » | »»
 • Tephilin
  03.04.2011 10:33
  Tephilin
  Mnie najbardziej dziwi fakt, że niektóre Wspólnoty wywodzące się z Reformacji, mają tak antybiblijne podejście do moralności chrześcijańskiej. Chodzi mi tu głównie o akceptację czynnego homoseksualizmu (nawet wśród duchowieństwa niektórych wspólnot). Stoi to w sprzeczności z Bożym Objawieniem - i to zarówno ze Starym, jak i Nowym Testamentem... Odnośnikiem mogą tu być słowa z 1 Kor 6,9. Myślę, że nie jest to jedyny przykład totalnej rozbieżności życia chrześcijańskiego i prawd Objawionych przez Boga. Takie rozbieżności na pewno stoją na drodze komunii Kościołów chrześcijańskich.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.