Patriarcha Bartłomiej I potwierdza autokefalię Prawosławnego Kościoła Ukrainy

„Wszelkie próby kwestionowania tej autokefalii podważyłyby pokój w Kościele prawosławnym”, podkreślił honorowy zwierzchnik prawosławia.

 Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I potwierdził prawomocność przyznania autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) donosi serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej "Pro Oriente". „Wszelkie próby kwestionowania tej autokefalii podważyłyby pokój w Kościele prawosławnym”, podkreślił honorowy zwierzchnik prawosławia. Swoje uwagi wygłosił we wtorek w przemówieniu otwierającym międzynarodową konferencję na terenie Kolegium Teologicznego w Halki.

Spotkanie w Halki odbyło się z okazji 100. rocznicy Ogólnoprawosławnego Kongresu w Konstantynopolu w 1923 roku. Kongres ten zajmował się kwestią kalendarza, ale także innymi istotnymi kwestiami światowego prawosławia. Tytuł obecnego spotkania brzmiał: "Wkład profesorów i absolwentów Halki w stosunki międzyprawosławne".

Patriarcha Bartłomiej mówił o "duchu Halki", który charakteryzował się "niezachwianą wiernością dogmatycznej, liturgicznej i kanonicznej tradycji Kościoła". Absolwenci uniwersytetu odegrali istotną rolę w pracy Kościoła jako biskupi, kapłani i teologowie. W Halki panował "duch miłości, solidarności i dialogu" w służbie Kościołowi i ludziom.

Według "OrthodoxTimes" w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościołów prawosławnych Aleksandrii, Cypru, Grecji, Serbii, Polski i Ukrainy.

Prawosławne seminarium w Halki i związane z nim kolegium teologiczne były najważniejszą instytucją teologiczną Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego aż do jego zamknięcia przez państwo tureckie w 1971 roku. Do tego czasu było ono jednym z wiodących prawosławnych teologicznych ośrodków akademickich na świecie. Wielu prawosławnych uczonych, teologów, biskupów i patriarchów, w tym Bartłomiej I, ukończyło studia na Halki.

W 1971 r. położone na wyspie seminarium i kolegium zostało zamknięte w oparciu o tureckie prawo zakazujące działalności prywatnych uniwersytetów. USA, Unia Europejska i Rosja od lat nalegają na ponowne otwarcie uczelni. W trakcie negocjacji akcesyjnych z Turcją Unia Europejska umieściła kwestię ponownego jej otwarcia na liście żądań wobec Ankary w związku z przeszkodami w swobodnym praktykowaniu religii przez chrześcijan w Turcji. Jednak jak dotąd wszystkie wysiłki okazały się bezskuteczne.

«« | « | 1 | » | »»