W co trzecim kraju odnotowano poważne przypadki łamania wolności religijnej. Dane te pochodzą z zaprezentowanego dziś w Rzymie raportu nt. wolności religijnej, który został przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Analizuje on sytuację w 196 krajach świata. To nie tylko statystyki i analiza naukowa, ale i świadectwo chrześcijan, którzy wierność Bogu cenią bardziej niż własne życie.
Raport publikowany jest co dwa lata, od 1999 r., i ocenia stan tego podstawowego prawa człowieka dla wiernych wszystkich tradycji religijnych. Najnowsze dane obejmują okres od maja 2021 r. do grudnia 2022 r. Według raportu „ataki terrorystyczne, masowa inwigilacja, przepisy przeciw konwersjom, ograniczenia finansowe, manipulacje wyborcze, ataki na dziedzictwo kulturowe i manipulacje rejestrami ludności” dławią wiernych mniejszości religijnych na całym świecie. Raport wyjaśnia, że nawet w krajach niesklasyfikowanych dochodziło do przejawów naruszania wolności religijnej w klimacie rosnącej bezkarności.
Kraje, w których łamana jest wolność religijna podzielono na trzy kategorie. „Czerwona” oznacza prześladowania i obejmuje 28 krajów (z czego aż 13 w Afryce) w których mieszka ponad połowa światowej populacji (4,02 miliarda ludzi, czyli 51,6% światowej populacji). Kolor „pomarańczowy” oznacza dyskryminacje i dotyczy 33 państw. Ostatnie kategoria „pod obserwacją” oznacza obszary pod szczególnym nadzorem ze względu na pojawiające się czynniki krytyczne, które mogą spowodować znaczne pogorszenie wolności religijnej.
Raport podkreśla, że przejmowanie władzy przez autokratów i grupy fundamentalistyczne prowadzi do wzrostu naruszeń wszystkich praw człowieka, w tym wolności religijnej. Ataki terrorystyczne służą niszczeniu dziedzictwa i symboli religijnych (Turcja, Syria), manipulacji systemem wyborczym (Nigeria, Irak), wzmacnianiu systemów masowej inwigilacji (Chiny), rozprzestrzenianiu się przepisów przeciw konwersjom i ograniczeń finansowych (Azja Południowo-Wschodnia i Bliski Wschód).
Raport wskazuje też na coraz większe rozprzestrzenianie się kultury bezkarności, dzięki niezwykle cichym reakcjom wspólnoty międzynarodowej na okrucieństwa popełniane przez autokratyczne reżimy w Chinach, Indiach, Nigerii i Pakistanie. Brak bezpieczeństwa i kontroli rządowej doprowadził do powstań i przewrotów wojskowych w Mali i w Burkina Faso. Raport podkreśla, że uprowadzenia, przemoc seksualna, w tym niewolnictwo seksualne i przymusowe nawracanie pozostają w dużej mierze bezkarne w Afryce Zachodniej i Pakistanie. W dziesiątkach krajów kobiety i dziewczęta należące do mniejszości religijnych szczególnie ucierpiały z powodu tej formy przemocy. W Indiach i Pakistanie mnożą się pogardliwe treści przeciwko mniejszościom religijnym w podręcznikach szkolnych, podobnie jak w Azji i Afryce Północnej rośnie liczba przepisów przeciw konwersjom i inicjatyw oferujących korzyści ekonomiczne tym, którzy dołączają lub powracają do religii większościowej.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.