W tegorocznym Wielkanocnym orędziu przywódców Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej brzmi dramatyczny apel o powstrzymanie przemocy w krajach arabskich
13 przywódców Kościołów chrześcijańskich w opublikowanym wczoraj orędziu zwraca uwagę, że radość nadchodzących świąt Wielkiej Nocy może stłumić dramatyczna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Jak przypomnieli przywódcy bliskowschodnich Kościołów, wielkanocna radość wynika z nadziei na życie wieczne, które dla nas wywalczył Chrystus. „Kiedy jednak my w Jerozolimie – mieście odkupienia – obserwujemy cierpienie naszych chrześcijańskich braci i sióstr w Egipcie, Iraku i innych krajach naszego regionu, nasza radość jest bardziej stonowana” – piszą.
„Zauważyliśmy, że smutek konkuruje z radością paschalną, kiedy jesteśmy świadkami przemocy, która wybuchła w ostatnich miesiącach w kontekście pokojowych demonstracji ludności w świecie Arabskim”. Chrześcijańscy przywódcy wezwali do przeprowadzenia reform, które pomogą utworzyć nowoczesne społeczeństwo. W takim społeczeństwie wolność wyznania, wolność wypowiedzi i prawa człowieka – w tym prawa tych, którzy są w mniejszości – będą przestrzegane.
Podkreślili, że ukrzyżowanie jest dziś rzeczywistością dla wielu. Przemoc – kiedy wybucha – przypomina nam, że krzyż Chrystusa jest wciąż rzeczywistością prześladowanych wyznawców Księcia Pokoju.
„Nasz Pan umarł za grzechy całego świata. Niech wszyscy ludzie zobaczą w Jego przykładzie, że przemoc prowadzi jedynie do śmierci i zniszczenia” - głosi Wielkanocne przesłanie. „W Zmartwychwstaniu doświadczamy Jego zwycięstwa nad przemocą i śmiercią, przyjmujemy wizję przyszłości, w której wszyscy ludzie żyją we wzajemnej harmonii” – napisali w Wielkanocnym przesłaniu.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.